An Investigation on steel plant solid wastes' geotechnical properties in Foça region
  1. Tez No: 65550
  2. Yazar: MEHMET KURUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda, hızla artan sanayileşme nedeniyle çok miktarda atık oluşmaktadır. Bu nedenle, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu atıkların etkin bir şekilde kullanımı konusu da araştırma-geliştirme faaliyetleri kapsamına girmiştir. Diğer ülkelere paralel olarak bu konunun önemi Türkiye'de de dikkate alınmıştır. Bu konuda son on yıl içinde yoğun araştırmalar yürütülmektedir. Türkiye'nin endüstriyel alanlarından biri olan Foça yöresindeki çelik üretim fabrikaları önemli ölçüde katı atık potansiyeli içermektedir. Bu çalışmanın amacı, bu katı atıkların geoteknik özeliklerinin belirlenmesi ve geoteknik amaçlı muhtemel kullanım olanaklarının araştırılması olarak saptanmıştır. Bu çalışma kapsamında sürdürülen deneyler sonucunda, söz konusu katı atıkların çeşitli geoteknik uygulamalarda kullanımının mümkün olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın gelecekte bu konuda yapılacak çalışmalara bir başlangıç olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, due to rapidly increasing rate of industrialization, large amount of waste has been resulted. For this reason, research and development efforts have been directed towards the effective utilization of these materials in both developed and developing countries. Parallel to the other countries, the importance of this subject has also been taken into consideration in Turkey. Intensive investigations on this subject have been carried out during the past decade. Steel plants located in Foça region, which is one of the industrial areas in Turkey, possess considerable solid waste potential. The aim of this study has been to determine the geotechnical properties of these solid wastes and to investigate their possible use for geotechnical purposes. As a result of the tests carried out in the content of this study, the subject matter solid wastes are determined to be proper for use in various geotechnical applications. This study is expected to be an initial step for future studies.III ÖZET Son yıllarda, hızla artan sanayileşme nedeniyle çok miktarda atık oluşmaktadır. Bu nedenle, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu atıkların etkin bir şekilde kullanımı konusu da araştırma-geliştirme faaliyetleri kapsamına girmiştir. Diğer ülkelere paralel olarak bu konunun önemi Türkiye'de de dikkate alınmıştır. Bu konuda son on yıl içinde yoğun araştırmalar yürütülmektedir. Türkiye'nin endüstriyel alanlarından biri olan Foça yöresindeki çelik üretim fabrikaları önemli ölçüde katı atık potansiyeli içermektedir. Bu çalışmanın amacı, bu katı atıkların geoteknik özeliklerinin belirlenmesi ve geoteknik amaçlı muhtemel kullanım olanaklarının araştırılması olarak saptanmıştır. Bu çalışma kapsamında sürdürülen deneyler sonucunda, söz konusu katı atıkların çeşitli geoteknik uygulamalarda kullanımının mümkün olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın gelecekte bu konuda yapılacak çalışmalara bir başlangıç olacağı umulmaktadır.