A Study on the theory and practice on reinforced earth applications
Teorik ve pratik donatılı zemin uygulamaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 65552
  2. Yazar: UĞUR GÜNERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. RECEP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
V ÖZET Donatılı zemin son yıllarda istinat yapılarında çokça kullanılan yeni bir yapım tekniğidir. Patenti Henry Vidal isimli bir fransız mühendise ait olan Donatılı Zemin tekniği, ilk olarak 1960 larda uygulanmıştır. Bu yıllarda yalnızca standart karayolu duvarlarında kullanılmak öne sürülen yapım tekniğinin tatbikatta küçük barajların, sahil tahkimat yapılarının, açık kanal şevlerinin ve yüksek titreşimli makina parçalarını taşıyan narin duvarların arkasında kalan dolguların stabilitesinin sağlanmasında çok etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, köprü ayaklan ve gezer vinçler altındaki yüksek konsantre yüklere veya büyük depolama tankları ve depolama çukurları altındaki yüksek yayılı yüklere mesnet olan dolguların ıslahında Donatılı Zeminin en ekonomik çözüm olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, yöntemin bilinen teorisi kısaca açıklandıktan sonra güncel tasarım metodları sıralanmıştır. Yapının davranışını etkileyen tasarım parametreleri ve bunların analiz ve tasarımdaki önlemleri üzerinde fikir yürütülmüştür. Donatılı Zemin ile yapılan istinat yapılarında ucuzluğa neden olan en önemli faktörlerin inşaatın süratle bitirilmesi ve çok kısıtlı miktarda yapı malzemesi kullanılması olduğu görülmüştür. Özellikle beton ve betonarme demiri miktarlarının, betonarme istinat duvarı alternatifine kıyasla % 90 ve % 79 oranlarında azalma gösterdiği, ilgili beton agregası, çimento ve betonarme demiri nakliye miktarlarının da aynı oranlarda azaldığı tesbit edilmiştir. Suya doygun dolguların önüne inşa edilen istinat yapıları için en ekonomik çözümün kaymaya karşı yüksek emniyet sağlaması nedeniyle Donatılı zemin yanal kuvvetlere tüm dolgu gövdesi boyunca oluşan sürtünme ile karşı koyduğundan kaymaya karşı emniyetli sonuçlar vermektedir. Aksi takdirde bu tip istinat yapılarının temel genişliği ekonomik sınırların üstünde çıkmakta veya eğik kazıklar ile donatılanarak kayma emniyetinin sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Reinforced Earth is a new composite technique applied in earth retaining structures recently. It is a patented method by Henry Vidal for the first time in 1960. At this time, the method was proposed for being applied in standart highway walls only, however practice has shown that Reinforced Earth is an efficient way for stabilizing fills behind small dams, sea walls, chanell slopes and especialy high walls supporting machine components of heavy vibratory motion. Also, fills beneath distributed loads as under large storage tanks and storage slots can be stabilized using Reinforced Earth technique. It this study, the known theory of the principle is briefly discussed before current design procedures are presented.The design parameters which govern the behaviour of Reinforced Earth structures are listed and conclusions are made on their importance in the analysis and design. The main reason for the reduced costs of Reinforced Earh structures has been found to be the high speed of construction and limited amount of construction materials involved with the practice of the method. Especially, concrete and reinforcement steel quantities were reduced by 90 % and 79 % respectively when compared with the reinforced concrete wall alternative. Related transportations of concrete aggregate, cement and reinforcement steel were also reduced by the same amounts. For structures retaining saturated fills, Reinforced Earth has been found to be the most economic solution due to high safety against sliding. The coherent mass of Reinforced Earth utilizes its whole length of fill to resist the lateral forces which, otherwise, have to be balanced by uneconomically wide footings or batter piles to achieve sliding.