Tarihsel bağlamın aktöre etkisi: Bülent Ecevit'in çelişkili ve tutarsız sol fikirleri
The impact of historical context on the actor: Bülent Ecevit's contradictory and inconsistent ideas on the left
  1. Tez No: 655510
  2. Yazar: HAYRETTİN ALPARSLAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FARUK USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada, Türk siyasal hayatında yer edinmiş önemli siyasal aktörlerden biri olan Bülent Ecevit'in, başta fikirleri olmak üzere, siyasal yaşamı ve sosyal ilişkileri ele alınmıştır. Siyasete İsmet İnönü'nün yanında başlayan Ecevit, zaman içerisinde, partide kademeli olarak yükselebilmiş; bu yükseliş onu, CHP'nin üçüncü genel başkanlığına kadar götürmüştür. CHP'deki yükseliş yıllarında Ecevit, partinin yönünün hem sola çevrilmesinde hem de aşırı sola kapanmasında kilit bir rol üstlenmiş, Türkiye'deki merkez solun baş temsilcisi haline gelmiştir. Ecevit 1980'lerden itibaren de, DSP vasıtasıyla merkez solda yer alan en önemli aktörlerden biri olmuştur. Çalışma, belirli bir süreç içerisinde, tarihsel bağlamın da etkisiyle değişim ve dönüşüm geçiren Ecevit'in düşüncelerini ele almaktadır. Bu çerçevede çalışma, Ecevit'in 1960'lardan itibaren sola meylettiğini iddia etmektedir.“Ortanın solu”hareketinin liderliğini üstlendiği yıllarda Ecevit, merkez solun Türkiye'deki lideri olmakla kalmamış, en önemli ideologu da olmuştur. Bu tezin temel iddiası, Ecevit'in“demokratik sol”olarak adlandırdığı fikirlerinin, belli dönemlerde çelişik ve tutarsız bir hal arz ettiğidir. Ecevit solundaki çelişki ve tutarsızlıklar, yalnızca teori düzeyinde kalmayarak onun gündelik pratiklerine de yansımıştır. Ecevit solunu, teori ve pratik açısından tutarsızlığa sevk eden en önemli faktör tarihsel bağlamdır. Çalışma, Ecevit solunda yer alan çelişki ve tutarsızlıkları, tarihsel bağlamda yer alan değişim ve dönüşümler ışığında tartışmaya açmaktadır. Bu sayede, Ecevit'in sol algısı ve Türkiye'deki merkez sol da irdelenmektedir. Çalışmada, Ecevit'in solla ilişkisinin en yoğun olduğu dönemin 1960-1980 yılları arasındaki dönem olduğu ortaya konulmuş; 1980'den itibaren, önceki görüşlerinden uzaklaşarak farklı görüşlere de kapı araladığı birtakım örneklerle desteklenerek ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, paying due regard to his ideas, political life and social relations, deals with Bülent Ecevit who has been one of the most important actors of Turkish politics. Ecevit, who started politics alongside İsmet İnönü, has gradually risen in the party over time which culminated in securing the third president of the CHP. During his rising years in the CHP, Ecevit played a key role in turning the party's direction to the left while keeping it away from extreme left, became the chief representative of the centre-left in Turkey. Since the 1980s, Ecevit has been one of the most important actors on the centre-left through the DSP. Within a certain process, this study mainly examines Ecevit's changing and transforming thoughts taking the historical context into account. Within this framework, it is claimed in this study that Ecevit has inclined to the left since the 1960s. In the years leading the“The Left of Center”movement, Ecevit not only became the leader of the center-left in Turkey, but also became the most important ideologue of that movement. The main argument of this thesis is that Ecevit's ideas, which he calls as“democratic left”, have become contradictory and inconsistent at certain times. The contradictions and inconsistencies in Ecevit's understanding of the left are reflected not only at the theoretical level but also in his daily practices. The historical context is the most important factor that drives Ecevit's left both theoretically and practically to inconsistency. This study brings the contradictions and inconsistencies in Ecevit's left into question in light of the changes and transformations of the historical context. Thus, Ecevit's understanding of the left and centre-left in Turkey are also scrutinized. In the study, supported by a number of examples it was revealed that Ecevit's most intensive relationship with the left was the period between 1960 and 1980; and since 1980 he has moved away from some of his previous views and has become open to diverse ideas.