Hindistan Şiiliği ve Hindistan Şiiliğinin İran-Hindistan ilişkilerindeki yerinin yumuşak güç çerçevesinde incelenmesi: Konstrüktivist bir bakış
Research of Indian Shiism and the place of Indian Shiism in Iran-Indian relations in the framework of soft power: A constructivist perspective
- Tez No: 655517
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hindistan, Müslümanların en fazla yaşadığı yerlerin başında gelmektedir. Bununla beraber Şiilerin de İran'dan sonra en çok bulunduğu yer olma statüsünü de son yıllarda kazanmıştır. Şiilerin Hindistan'da uzun bir mazisi vardır. Hindistan Şiileri ülkede neredeyse her alanda etkindirler. Siyaset, sanat, müzik, edebiyat ve bunun gibi birçok sektörde Şiiler de bulunmaktadır. Ayrıca birçok alt mezhebe ve cemaate ayrılan Şiiler, İran tarafından desteklenmekle beraber Hindistan hükümeti tarafından da eskiden olduğunun tersine iyi gözle bakılmaya başlanmıştır. Bu tezin amacı Hindistan Şiiliğinin ve Şiilerinin tarihi geçmişini, sosyal hayatta neler yaptıklarını, hükümetle ilişkilerini, İran'ın Hindistan Şiilerine yönelik desteğini, Hindistan'ın Şiilere bakış açısının nedenlerini ve Hindistan Şiilerinin İran-Hindistan ilişkilerinde nasıl bir yerde olduklarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
India is at the top of list of Muslims living in the world. However, India has become the most Shia population after Iran in recent years. The Shiites have a long history in India. The Indian Shiites scattered effectively in almost every area of the country. There are Shiites in many sectors such as politics, art, music, literature. In addition, the Shiism, which was divided into many sub-sects and communities, is supported by Iran, and it is begun to be looked at by the Indian government against before. This thesis examines the history of India's Shi'ism and Shiites, what they are doing in social life, their relations with the government, Iran's support for the Shiites in India, the reasons of India's view of Shia and how they are in Iran-India relations.