İzmir'de Takayasu arteriti sıklığı
Prevalence of Takayasu arteritis in İzmir
- Tez No: 304464
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH AKKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Gerekçe ve Amaç: Takayasu Arteriti (TA)'nin Japonya, Hindistan ve diğer Doğu-Güneydoğu Asya ülkelerinde sık olduğu düşünülmektedir. Klinik gözlemlere göre TA'nın, ülkemizde göre olarak sık görülen bir vaskülit olduğunu düşündürmektedir. Ancak TA'nın sıklığı bugüne kadar ülkemizde araştırılmamıştır. Biz de İzmir'de TA sıklığını araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: İzmir merkezdeki romatoloji birimleri olan üniversite, eğitim ve araştırma hastanelerinde ki takip edilen TA'lı hastalar tespit edildi. Ayrıca her hastanenin kendi otomasyon sistemi üzerinden TA'nın uluslararası sınıflandırma kodu (ICD-10) olan M31-4 ve/veya isimle tarama yapıldı. TA tanısı girilmiş olan hastalar kesin tanı açısından romatoloji uzmanı tarafından tekrar değerlendirildi. Sınıflandırma, Amerikan Romatizma Derneği (ACR) 1990 kriterlerine göre yapıldı. İzmir merkezde yaşayıp yaşamadığı hastane kontrolünde ya da telefonla aranarak teyit edildi. İzmir merkez dışında yaşayan hastalar analize dahil edilmedi. İzmir merkez nüfusuyla ilgili bilgiler Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) İzmir Bölge Müdürlüğünden alındı. Yıllık yeni tanı konulmuş hasta sayısına göre 2006-2010 insidans hızı ve yılsonunda ki hasta sayısına göre de prevalans hızı hesaplandı.Bulgular: Hasta taranması sonucu İzmir eğitim ve üniversite hastanelerinde takip edilmekte olan toplam 88 TA'lı hasta olduğu tespit edilirken bunlardan 42 tanesinin İzmir merkezde yaşadığı belirlendi. İzmir'de 30 Eylül 2011 tarihindeki TA'nın minimum prevalans hızı 15 / milyon iken 31 Aralık 2010 tarihinde 14.7 / milyon olarak hesaplandı. 2006-2010 arası yıllık minimum insidans hızı 1.0 / milyon (%95 GA 0.5-1.6) olarak hesaplanırken 40 yaş altı nüfusdaki insidans hızı 0.8 / milyon (%95 GA 0-1.6) olarak hesaplandı. Kırkiki hastanın ortalama semptom başlangıç yaşı 33.6±10.8 (13-55) olarak görülürken kadın / erkek oranı 13/1 olduğu görüldü. Anjiyografik sınıflandırmaya göre %40.5'la tip V ve tip I'in en sık tutulum tipi olduğu görüldü.Sonuç: Bu sonuçlara göre daha önceki gözlemlerle uyumlu olarak, ülkemizde TA'nın göreceli olarak sık görülen bir vaskülit olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Takayasu Arteritis (TA) is known to be more common in Japanese, Indian and other East-Southeastern populations. Unpublished clinical observations suggest that it is one of the most frequently diagnosed vasculitic disorders in Turkish population which indicates that it is relatively common also in Turkey. However, untill now no studies have examined its frequency in Turkey. Therefore, we have studied its epidemiology in the residents of Izmir.Material and Methods: All rheumatology units at two university and two research and training hospitals in central Izmir were contacted for the review of medical charts of the patients diagnosed as having TA. Using the international classification of disease code (ICD-10) for Takayasu arteritis, (M31-4) and/or the name of the disease electronic search was also conducted when computerized health rceords were available. The diagnosis of TA were confirmed by a rheumatology based on the 1990 American College of Rheumatology (ACR) criteria for TA. The adress information obtained from the charts was confirmed by phone calls or follow-up controls. Only Patients from central Izmir were included to the study. The population of central Izmir was obtained from Turkish Statistical Institute, Izmir Branch. Incidence rate was calculated based on the newly diagnosed patients from 2006 to 2010 and the prevalence rate was calculated as point prevalence.Results: Eightyeight TA patients were detected after the review of medical charts and electronic patient records at university and educational-reasearch hospitals in Izmir. Of these patients, 42 were residents of central Izmir as has been indicated by the review of adress records. Based on the population of Central Izmir, minimum prevalence of TA was estimated as 15 / million in September 2011 and 14.7 / million in December 2010. Over the period from 2006 to 2010, we calculated a minimum incidence rate of 1.0 / million (%95 CI 0.5-1.6) in the whole population, and of 0.8 / million (%95 CI 0-1.6) in the population below the age of 40. Mean age for onset of symptoms was 33.6±10.8 (13-55) years and female / male ratio was 13/1. Type V and type I were the most frequent types according to angiographic classification, each occuring in about 41% of the patients.Conclusion: TA seems to be relatively common in Turkish population consistent with the previous clinical observations.