Endüstri 4.0'ın Türkiye ekonomisine olası katkıları: Olumlu ve olumsuz etkileri
4.0 possible industry conribution to Turkey's economy: Positive and negative effects
  1. Tez No: 655521
  2. Yazar: AHMET TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkelerin kalkınabilmesi, başka ülkelerle ticaretini geliştirebilmesi ve dolayısıyla dünyada söz sahibi olabilmesi için gerekli bazı unsurlar vardır. Bunların başında şüphesiz küreselleşme gelir. Küreselleşen dünyada üretimlerini ihtiyaçlarına göre yapan, inovasyon ağırlıklı çalışan ülkeler kazançlı çıkar. Her sektörde olduğu gibi çalışmamın konusu olan endüstri sektöründe de inovasyon, ar-ge kavramları oldukça önemlidir. Bu doğrultuda çalışmamda endüstrinin tarihi gelişiminden günümüze kadarki süreci ele alarak ekonomik ve sosyal anlamda sonuçlara ulaşmış oldum. Veriler grafik ve tablolarla görsel hale getirilip anlaşılır olmaya özen gösterilmiştir. Çalışmada dünya ve Türkiye üzerine kıyaslama yapılmış ve Türkiye'nin endüstriyel anlamda dünyaya nazaran henüz istediği noktada olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Endüstri 4.0 diğer gelişmiş ülkelerde daha kısa sürede entegre edildiği için toplum üzerinde de yerleşmiş bir hal almıştır. Fakat Türkiye'de daha birçok üretim tesisi endüstri 4.0'ın gerekliliklerini tam olarak yansıtmamaktadırlar. Toplumun da bu doğrultuda endüstri 4.0 devrimine alışması zaman alacaktır. Tüm bunlara rağmen sürecin farkında olarak yenileşme çabası içerisinde olmaları da olumlu bir gelişme olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
There are some factors that are necessary for countries to develop, develop their trade with other countries and thus have a voice in the world. Undoubtedly, global ization comes first. Countries working in a globalized world according to their needs and working with innovation are beneficial. As in every sector, the concepts of innovation and R&D are very important in the ındustry sector, which is the subject of my work. In this regard, I have achieved economic and social results by addressing the process from the historical development of the ındustry to the present day. The data were visualized with graphics and tables, and care was taken to be understandable. Benchmarking study conducted in Turkey and Turkey over the world and concluded that the ındustrial sense than the world has not yet reached the point where you want. Since ındustry 4.0 has been integrated in a shorter time in other developed countries, it has become established in the society. But many ındustry prodiction facilities in Turkey are not fully reflect the requirements of 4.0. It will take time for the society to get used to the ındustry 4.0 revolution in this direction. Despite all this, being aware of the process and trying to innovate can be seen as a positive development.