Türkiye'de endüstri 4.0'ın istihdam üzerindeki etkisi
The impact of industry 4.0 on employment
- Tez No: 869817
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma şunu net olarak ortaya koymuştur ki; toplumsal, ekonomik ve politik sahalarda meydana gelen evrimler ve teknolojik ilerlemeler, tarih boyunca birbirleriyle etkileşim içinde olmuş ve çalışma hayatını derinden etkilemiştir. Sanayi devrimlerinden önce, süreçlerin yavaş ilerlediği bir dönemde, birinci sanayi devrimi olarak kabul edilen buhar makinesinin icadı, o zamana kadar görülmemiş bir ivmeyle beraberinde değişim getirdi. Bu devrim, esasen diğer devrimleri de tetiklemiş, çalışma anlayışını ve şeklini temelden değiştirerek birçok sosyal, ekonomik ve politik dönüşümü de tetiklemeye devam etmektedir. Daha sonraki büyük teknolojik değişim, elektriğin üretimde kullanılmasıyla başlamıştır ve ikinci sanayi devrimi olarak adlandırılmaktadır. Üçüncü sanayi devrimi ise 1970'lerin başlarındaki petrol krizine bir çözüm arayışı içerisinde ortaya çıkmıştır. Otomasyon ve bilgi iletişim teknolojilerinin öncü olduğu bu devrim, teknolojik değişim sürelerinin giderek kısaldığının bir göstergesi olmuştur. Çalışma hayatındaki dönüşümler ve otomasyonun yaygın kullanımıyla birlikte, dördüncü sanayi devriminin kapıları aralanmıştır. İş hayatında otomasyonun ve bilgi teknolojilerinin yoğunlaştığı üçüncü endüstri devriminden dördüncü endüstri devrimine geçiş sürecinde, yapılan araştırmalar yeni teknolojik ilerlemelerin her sektörde kökten dönüşümlere yol açacağını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, Endüstri 4.0'ın temel öğeleri; nesnelerin interneti, üç boyutlu yazıcılar, yapay zekâ, bulut bilişim, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, akıllı fabrikalar ve endüstriyel robotlar gibi günümüzün öncü teknolojilerini içermektedir. Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında, yeni endüstri devrimi döneminde ileri teknolojilerin iş hayatına olası etkileri, yapılan nitel gözlemlerle detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Gerek TÜSİAD, İŞKUR, TÜBİTAK ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi ulusal gerekse ILO (Dünya Çalışma Örgütü), WEF (Dünya Ekonomik Forumu), OECD (Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü) gibi uluslararası kurumların ortaya koyduğu veriler Endüstri 4.0'ın çalışma yaşamını derinden etkilediğini göstermektedir. Artık devir iş süreçleri ve teknoloji alanında bütüncül bir dönüşümü insanı da ihmal etmeden gerçekleştirmeyi gerektirmektedir, çünkü Endüstri 4.0 nedeniyle birçok meslekler değişerek ortadan kalkacak bir çok yeni meslekler çalışma yaşamında yerini alacaktır. Bu çalışma söz konusu değişimi çok farklı açılardan incelemektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Dördüncü Endüstri Devrimi, Endüstri 4.0, Çalışma Hayatı, İstihdam.
Özet (Çeviri)
This study clearly demonstrated that; Evolutions and technological advances in social, economic, and political fields have interacted with each other throughout history and have deeply affected working life. Before the industrial revolution, in a period when processes were progressing slowly, the invention of the steam engine, which was considered the first industrial revolution, brought change with an acceleration never seen before. This revolution essentially triggered other revolutions and continues to trigger many social, economic, and political transformations by fundamentally changing the understanding and way of working. The next major technological change began with the use of electricity in production and is referred to as the second industrial revolution. The third industrial revolution emerged in search of a solution to the oil crisis of the early 1970s. Spearheaded by automation and information communication technologies, this revolution has been an indicator of the gradual shortening of technological change times. With the transformations in working life and the widespread use of automation, the doors of the fourth industrial revolution are opening. In the process of transition from the third industrial revolution to the fourth industrial revolution, in which automation and information technologies are intensified in business life, studies reveal that new technological advances will lead to radical transformations in every sector. In this context, the key elements of the fourth industrial revolution, known as Industry 4.0, include today's leading technologies such as the Internet of Things, 3D printers, artificial intelligence, cloud computing, augmented reality, virtual reality, smart factories, and industrial robots. Within the scope of this master's thesis study, the possible effects of advanced technologies on business life in the new industrial revolution period were analyzed in detail with qualitative observations. Data provided by both national institutions and organizations such as TÜSİAD, İŞKUR, TÜBİTAK and the Ministry of Industry and Technology, and international institutions and organizations such as ILO (World Labor Organization), WEF (World Economic Forum), OECD (Economic Development and Cooperation Organization) show that Industry 4.0 is working. shows that it has a profound impact on his life. Nowadays, the era requires a holistic transformation in the field of business processes and technology without neglecting people, because due to Industry 4.0, many professions will change and disappear, and many new professions will take their place in working life. This study examines this change from many different perspectives. KEYWORDS: Fourth Industrial Revolution, Industry 4.0, Working Life, Employment.