Temsili bürokrasi uygulamaları ve Türkiye
Representative bureaucracy practices and Turkey
  1. Tez No: 655525
  2. Yazar: ÖZGE HAMEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bugün artık neredeyse bütün toplumlar etnik köken, dil, din, renk, kültür gibi noktalarda birbirinden farklılıkları olan insanların yanı sıra bedensel engeli veya cinsiyeti sebebiyle dezavantajı olan insanlardan oluşmaktadır. Toplumsal yapıda var olan bu çeşitliliğin kamu bürokrasisi içerisinde temsil edilmesi fikri ile temsili bürokrasi kavramı ortaya atılmıştır. Toplumu oluşturan bütün kesimlerin kamu bürokrasisinde eşit fırsatlarla yer alması demokratik hayatın, insan hak ve özgürlüklerinin gereği olduğu kadar toplumun genel huzuru, barış ve esenliği açısından da son derece önemlidir. Kamu bürokrasisinde herkesin eşit fırsatlarla yer bulması ile kamu hizmetlerinde etkinlik ve verimliliğin artmasına katkı sağlanacağı, toplumun ihtiyaç ve beklentilerine uygun kamu hizmeti yürütülmesine yardımcı olunacağı savunulmaktadır. Bu çalışmada, toplumun genel yapısının bürokraside temsil edilmesi anlamına gelen temsili bürokrasi kavramının açıklanması ve ülkelerin devlet biçimlerinde ve personel sistemlerinde ki farklılıkları sebebiyle ortaya çıkan farklı uygulamalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Kavram, federal ve üniter devletler üzerinden ayrı ayrı ele alınmıştır. Çalışmada federal sistemle yönetilen ülkelerden Kanada, ABD, Hindistan ve Avustralya, üniter sistemle yönetilen ülkelerden Fransa, İngiltere ve Türkiye incelenmiştir. Bu ülkelerin konu ile ilgili yasal düzenlemeleri açıklanmış, uygulamaları internet sayfalarından elde edilen veriler üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda ülkelerin toplumsal yapılarının kamuda temsiline ilişkin olarak yasal düzenlemelerinin olduğu, ancak uygulamalarda farklılıkların olduğu sonucuna varılmıştır. Buna göre federal devletlerin konuyu daha derin bir şekilde, evrensel değerlere göre kurulan temsili yönetim anlayışı ve demokratik vatandaşlık olarak ele aldığı, üniter devletlerin ise konuya eşit vatandaşlık değerleri açısından yaklaştığı ve bu çerçevede dezavantajlı olarak nitelendirilen kesimlere pozitif ayrımcı uygulamalar ortaya koyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, almost all societies are composed of people who have differences in terms of ethnic origin, language, religion, color, culture, as well as people who have disadvantages due to their physical disability or gender. The concept of representative bureaucracy has been introduced with the idea of representing this diversity in the social structure within the public bureaucracy. The participation of all segments of society in the public bureaucracy with equal opportunities is extremely important not only for the democratic life, human rights and freedoms, but also for the general peace, peace and welfare of the society. It is advocated that with equal opportunities for everyone in the public bureaucracy, it will contribute to the increase of efficiency and productivity in public services, and help to carry out public services in accordance with the needs and expectations of the society. In this study, it is aimed to explain the concept of representative bureaucracy, which means the representation of the general structure of society in bureaucracy, and to examine the different applications of countries that arise due to the differences in state forms and personnel systems. The concept has been discussed separately over federal and unitary states. Canada, US, India and Australia governed by a federal system and governed by a unitary system of France, Britain and Turkey were examined in this study. The legal regulations of these countries were explained and their applications were analyzed through the data obtained from the web pages. As a result of the study, it was concluded that countries have legal regulations regarding the representation of their social structures in public, but there are differences in practices. Accordingly, it was concluded that federal states deal with the issue in a deeper manner, as representational management approach established according to universal values and democratic citizenship, while unitary states approach the issue in terms of equal citizenship values and put forward positive discriminatory practices to those who are considered as disadvantaged.