Gendered institutions and women's representation in bureaucracy: A feminist institutionalist analysis of two ministries in Turkey
Cinsiyetlendirilmiş kurumlar ve bürokraside kadın temsili: Türkiye'de iki bakanlığın feminist kurumsalcı analizi
  1. Tez No: 1007936
  2. Yazar: AYŞENAZ FINDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL UĞUR ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, bürokraside kadın temsilini incelemekte ve resmi kurallar ile gayriresmî uygulamaların kadınların bürokratik kurumlara erişimini, deneyimlerini ve kariyer ilerlemelerini nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Klasik kamu yönetimi literatürü bürokrasiyi çoğunlukla liyakate dayalı işe alım ve resmi prosedürlere dayanan, toplumsal cinsiyetten bağımsız bir kurum olarak sunarken, feminist kurumsalcı yaklaşımlar kurumların aynı zamanda toplumsal cinsiyet normları ve gayriresmî uygulamalar tarafından da şekillendirildiğini ileri sürmektedir. Bu çalışma, ampirik bağlam olarak Türkiye'yi ele almakta ve farklı kurumsal ortamlara sahip iki bakanlıkta kadın temsilini incelemektedir: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı. Araştırma, bu kurumlarda çalışan kadın bürokratlarla gerçekleştirilen yirmi yarı yapılandırılmış mülakata dayanmaktadır. Bulgular, kadınların bürokrasiye girişinin çoğu zaman daha geniş iş gücü piyasası güvencesizlikleri, kurumsal istikrar ve kamu sektörünü kadınlar için güvenli ve uygun bir kariyer alanı olarak konumlandıran aile beklentileri tarafından şekillendiğini göstermektedir. Bunun yanı sıra kadınların gündelik deneyimleri ve terfi olanakları, gayriresmî ağlar, işyeri beklentileri, toplumsal cinsiyetlendirilmiş bakım sorumlulukları ve kurumlardaki maskülen dinamiklerden etkilenmektedir. Bu faktörler, resmi prosedürler liyakate dayalı olduğunu iddia etse bile, bürokratik yaşamı şekillendirmeye devam etmektedir. İki bakanlığın karşılaştırılması, farklı kurumsal ortamların bürokraside farklı kadın temsil biçimleri ve toplumsal cinsiyetlendirilmiş deneyimler ürettiğini ortaya koymaktadır. Resmî ve gayriresmî kurumlar arasındaki ilişkiye odaklanan bu tez, feminist kurumsalcılık ve bürokraside kadın temsili tartışmalarına katkı sunmaktadır. Çalışma ayrıca, devlet bürokrasisi içinde kadın temsilini şekillendiren kurumsal faktörleri inceleyerek Türkiye'de toplumsal cinsiyet ve bürokrasi literatürünü zenginleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines women's representation in bureaucracy and explores how formal rules and informal practices shape women's access, experiences, and advancement within bureaucratic institutions. While the classical public administration literature often presents bureaucracy as a gender-neutral institution based on meritocratic recruitment and formal procedures, feminist institutionalist scholars argue the opposite, claiming that institutions are also shaped by gendered norms and informal practices. This study analyzes this by focusing on Turkey as an empirical context and explores women's representation in two ministries with different institutional environments: the Ministry of Family and Social Services and the Ministry of Trade. The research is based on twenty semi-structured interviews with women bureaucrats working in these institutions. The findings reveal that women's entry into bureaucracy is often influenced by broader job-market insecurities, institutional stability, and family expectations that position public-sector jobs as secure and suitable for women. Additionally, women's day-to-day experiences and chances for promotion are affected by informal networks, workplace expectations, gendered responsibilities for care, and masculine dynamics in institutions. These factors continue to shape bureaucratic life, even when official procedures claim to be merit-based. Comparing the two ministries highlights how different environments shape distinct forms of women's representation and gendered experiences in bureaucracy. By exploring the relationship between formal and informal institutions, this thesis adds to the discussion on feminist institutionalism and women's representation in bureaucracy. This study also enriches the literature on gender and bureaucracy in Turkey by investigating the institutional factors that shape women's representation within the state bureaucracy.