Principatus döneminde Roma'da kadın sürgünleri
Women exiles in Rome during principatus era
  1. Tez No: 655526
  2. Yazar: MEHMET EMLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PALAZ ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sürgün, siyasî ve sosyal düzen içerisinde kabul görmeyen suçların, kabahatlinin toplumun dışına çıkartılması yoluyla söz konusu suçun da toplumun bünyesinden çıkartılmasını simgeleyen bir cezaî uygulamadır. Roma şehrinin siyasî devinimi ile sosyal bağları arasındaki kuvvetli bağlantı da göz önüne alındığında sürgün mahkumiyetinin muhatabı adına siyasî ve sosyal yönden kesin bir yok oluşu ifade ettiği söylenebilir. Augustus ile birlikte Roma devletinin geçirdiği siyasî ve sosyal dönüşümün içerisinde önemli bir yer tutan ahlakî düzenlemelerle, Romulus'tan itibaren Romalı kadının kendisine toplum tarafından atfedilen ahlak çerçevesinin dışına çıkması halinde aile içinde yargılanması yöntemi, söz konusu ahlaksızlıkların cezaî karşılıkları kanunlarda belirlenerek devlet mahkemelerine devredilmiş, dolayısıyla bu tür suçlar da kamu suçu niteliğine bürünmüştür. Suç yönünden bakıldığında sosyal sınıf ayrımı gözetmeksizin bir ahlaksızlık suçlusunun kabahati benzer niteliktedir. Buna karşın ahlakî düzenlemelerin ve uygulamadaki örneklerinin muhatabının üst sınıf mensubu kadınlar olduğu görülmektedir. Bu temelde kanunlarda kadınlar için öngörülen sürgünün, değişen yönetim biçimiyle princeps üzerinden siyasete dahil olan kadınların da öncülüğüyle siyasete yönelen Romalı kadını ve dahil olduğu siyasî oluşumları engellemek adına kullanıldığı, bu bağlamda sürgün uygulamasının, yönetenin elinde siyasî gücü korumak adına bir tehdit aracına dönüştüğü söylenebilir. Bu tezin amacı, Roma sürgün sisteminin temel ilkelerini tespit etmek ve Principatus dönemiyle birlikte Roma'da yaşanan siyasî ve sosyal dönüşümü, Romalı kadın üzerindeki etkileriyle birlikte sunarak, bu temelde sürgünün hangi koşullarda ve hangi sebeplerle kadınlara uygulandığını, Principatus Dönemi (İÖ 27- İS 284) boyunca kaynaklara geçmiş örneklerinin bir arada değerlendirilmesiyle ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Exile is a punitive practice that symbolizes the expulsion of the crimes that are not accepted in the political and social order from society by removing the offender from society. Considering the strong connection between the political precession of the city of Rome and its social ties, it can be said that the exile meant political and social destruction on behalf of its addressee. Moral regulations have an important place in Augustus' political and social transformation on the Roman state, the method of judging a Roman woman within the family in case of leaving the moral framework attributed to her by society since Romulus, transferred to the state courts since the punitive equivalents of these immoralities are determined by the Augustan laws. So, such crimes have become public crimes. From the point of view of the crime, it is similar to the guilt of a criminal of immorality, regardless of social class. However, it is seen that moral regulations and their examples in practice aim for upper-class women. On this basis, the exile which stipulated for women in the laws was being used to prevent Roman women who were involved in politics through princeps or in other political formations in which they were involved. In this context, it can be said that the practice of exile has turned into a threat tool in order to protect the political power in the hands of the ruler. The aim of this thesis is to identify the basic principles of the Roman exile system and to present the political and social transformation that took place in Rome with the period of the Principate, together with its effects on Roman women, on this basis, under which conditions and reasons exile was applied to women, by evaluating the examples that were passed to the sources during the Principate Period (BC 27- AD 284) to reveal.