Prıncıpatus dönemi (M.Ö 27-M.S 284) Roma ordusundaki yardımcı birliklerin askeri sistem içerisindeki yükselişi, gelişimi ve toplumsal etkileri
Rise and development of Roman auxilia within the military system and its social effects during the Principate (27 B.C-284 A.D)
  1. Tez No: 923321
  2. Yazar: UĞURCAN GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, Roma İmparatorluğu'ndaki Principatus döneminde“auxilia”adı verilen yardımcı birliklerin ordu sistemi içerisindeki yükselişini ve sosyal etkilerini incelemektedir. Temel ve ikincil kaynakların incelenmesi yoluyla yapılan bu çalışma, Roma ordusunda auxilia birliklerinin nasıl ve neden kullanılmaya başlandığını, ordu içerisindeki rolünü, gelişimini ve bunun neticesinde zamanında barbar olarak görülen bu toplulukların orduya entegrasyonun Roma toplumunun sosyal ve kültürel dinamiklerine olan etkilerini araştırmaktadır. Araştırmada karşılaştırma ve örneklendirme yöntemleri kullanılarak çeşitli bölgelerden ve etnisitelerden olan bu insanların orduya entegrasyonun askeri etkilerinin yanı sıra Roma hayatının çeşitli yönleri üzerindeki sosyal etkileri analiz edilmiştir. Bulgular, auxilia'nın bu dönemde ordu içerisindeki yükselişinin Roma toplumu için önemli sosyal sonuçları olduğunu ve Roma İmparatorluğu'nun kültürel ve sosyal yapısının şekillenmesinde kilit bir rol oynadığını göstermektedir. Özellikle, Roma vatandaşlık anlayışının değişmesine ve daha geniş, kapsayıcı bir“Romalı”kimliğinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu çalışmada antik kaynakların yanı sıra arkeolojik ve modern kaynaklardan da yararlanılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde Roma İmparatorluğu'nda yardımcı birliklerin ordu içerisindeki yükselişi ve gelişimi tarihsel açıdan sebepleriyle beraber incelenmiştir. İkinci bölümde ise, bu birliklerin yapısı, askerlerin etnik ve kültürel kökenleri, diğer askeri gruplar ile olan ilişkileri ve bu birliklerin orduya olan katkıları örnekler ile incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise bu birliklerin Roma ordusu ve toplumuna dahil edilmesi ve bu durumun yarattığı etkiler sosyal ve toplumsal açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the rise and social impact of auxiliary units, known as auxilia, within the army system during the Principate period of the Roman Empire. Through analysis of primary and secondary sources, this study explores the reasons and methods behind the use of auxilia soldiers in the Roman army, their role and development within the military, and the integration of these groups previously seen as“barbarians”into the social and cultural dynamics of Roman society. By employing comparative and illustrative methods, the study analyzes the military effects of the integration of these people from various regions and ethnicities, as well as their social impacts on various aspects of Roman life. The findings demonstrate that the rise of auxilia within the army during this period had significant social consequences for Roman society and played a key role in shaping the cultural and social structure of the Roman Empire. In particular, it led to a change in the concept of Roman citizenship and contributed to the emergence of a broader and more inclusive“Roman”identity. This thesis benefits from archaeological and modern sources in addition to ancient sources. The first section explores the historical reasons behind the rise and development of auxiliary units within the Roman Empire's army system. The second section analyzes the structure of these units, the ethnic and cultural backgrounds of the soldiers, their relationships with other military groups, and their contributions to the army using examples. The third section examines the integration of these units into the Roman army and society and the resulting social and cultural impacts.