Nebevî sünnete göre eğitimde teşvik ve cezalandırma yöntemleri
According to the prophetic guidance (nabawi sunnah) encouragement and punishment methods in education
- Tez No: 655531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
“Nebevi sünnete göre eğitimde teşvik ve cezalandırma yöntemleri”adlı bu çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, Muhammed, eğitim, eğitimde teşvik, ceza ve ecir gibi bazı kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra Hz. Muhammed'in (s.a.v.) sahabeye ve özellikle çocuklara karşı tutumu üzerinde durulmuştur. Ayrıca tarihi gelişim içinde Arap toplumundaki ve diğer toplumlardaki eğitime bakış açısı ele alınmıştır. Birinci bölümde, Hz. Muhammed'in (s.a.v.) çocuk ve insan sevgisi, onlara karşı şefkati, onları eğitirken uyguladığı sevgiye dayalı teşvik ve ödül içeren eğitim metodları, yetişkin sahabileri eğitirken kullandığı eğitim metodları, teşvikler ve elde ettiği olumlu sonuçlar belirtilmiştir. Bu metodları uygularken önplana çıkardığı ilkelerden bahsedilmiştir. Hz. Muhammed'in (s.a.v.) câhiliye zümresini, medenî bir topluluk düzeyine getirirken, kullandığı metodlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Hz. Muhammed'in (s.a.v.) sahabeyi eğitirken, yaptıkları hatalı davranışlara karşı onlara gösterdiği tepkiler ve uyguladığı cezalar, bu cezaların sonuçları ve tarih boyunca eğitimde kullanılan, hatalara karşı cezalandırma yöntemlerinden örnekler verilmiştir. Sonuç kısmında ise Nebevi Sünnete göre eğitimde kullanılan teşvik ve cezalandırma yöntemlerinin eğitim sistemine etkisi ve sonuçları ele alınmış ve bu yöntemlerin günümüz eğitim sistemine ışık tutması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study titled“Methods of encouragement and punishment in education according to the Nebevi Sunnah”consists of an introduction, two sections and a conclusion. In the introduction part, some concepts such as Prophet, Companions, encouragemnet, punisment and incentives (reward) in education are emphasized. Then, the attitude of the Messenger of Allah (s.a.v.) towards the Companions and especially towards the children is emphasized. Also, in the historical development, the point of view of education in Arab society and other societies has been emphasized. In the first section, Messenger of Allah (s.a.v.) Mohammed's love of children, compassion towards them, love-based incentives and rewards, training methods, incentives and positive results he obtained while training adult companions are discussed. While applying these methods, the principles he adopted are mentioned. While making the ignorance society a civilized society, the methods applied by the Prophet Mohammed are emphasized. In the second section, while Prophet Mohammed was training the Companions, the reactions he showed to them against the wrong behaviors they made and the punishments he applied, the results of these punishments and examples of the methods of punishment against errors used in education throughout history are given. In the conclusion, the effects and the results of the incentive (encouragement) and punishment methods used in education system according to the Nabawi Sunnah have been discussed and these methods shed light on the education system of our day.