Turgut Özal Tabiat Parkının (Malatya) rekreasyon potansiyelinin belirlenmesi ve ziyaretçilerin memnuniyet düzeylerinin ölçülmesi
Determination of recreation potential of Turgut Ozal Nature Park and measurement of visitors' satisfaction levels
- Tez No: 655540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Rekreasyon genel anlamıyla kişiyi tazeleyen, çevresiyle etkileşimi sağlayan çok yönlü bir etkinlik olarak tanımlanmaktadır. Günümüz toplumu rekreasyon faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla doğal alanları tercih etmeye başlamıştır. Uzak mesafelere gidemeyenler için kent içerisinde bulanan tabiat parkları cazip alanlar olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Malatya ilinde bulunan Turgut Özal Tabiat Parkı'nın rekreasyon potansiyelini belirlemek ve ziyaretçilerin memnuniyet düzeylerini ölçmektir. Çalışma; dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde rekreasyon olgusu, ikinci bölümde doğa koruma kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Turgut Özal Tabiat Parkı'nın rekreasyon potansiyeli, dördüncü bölümde ziyaretçilerin memnuniyet düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Turgut Özal Tabiat Parkı'nın rekreasyon potansiyelini belirlemek amacıyla Gülez yönteminden yararlanılmış, tabiat parkının rekreasyon potansiyelinin yüksek (%70) düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ziyaretçilerin memnuniyet düzeylerini ölçmek amacıyla anket uygulaması yapılmıştır. Tabiat parkını ziyaret eden 417 ziyaretçi ile yapılan anketler sonucunda elde edilen veriler için tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Yerel halkın tabiat parkından elde ettikleri memnuniyet düzeyi ile tabiat parkını tavsiye etme ve tabiat parkına geliş sıklığı arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recreation is generally defined as a multi-faceted activity that refreshes the person and enables interaction with the environment. Today's society has started to prefer natural areas in order to realize recreation activities. For those who can't go far, nature park in the province are attractive areas. The aim of this study is to determine the recreation potential of Turgut Özal Natural Park in province Malatya and to measure the satisfaction levels of the visitors. The study consists of four main parts. In the first part, the phenomenon of recreation and in the second part, the concept of nature protection were explained. In the third part, recreation potantial of Turgut Özal Nature Park, in the fourth part, the satisfaction levels of the visitors were measured. Gülez method was used to determine the recreation potential of Turgut Özal Nature Park. It was concluded that the recreation potential of Turgut Özal Nature Park is high (%70). A survey was conducted to measure the satisfaction levels of the visitors. One-way analysis of variance was applied for the data obtained as a result of the surveys conducted with 417 visitors visiting the nature park. It was found that there was a significant difference between the level of satisfaction of the local people from the nature park and the recommendation and arrival frequency of the natural park.