Atık malzemelerle yapılan STEM etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin çevresel farkındalık ve geri dönüşüm algısına etkisi
The effect of STEM activities with waste materials on environmental awareness and recycling perception of secondary school students
  1. Tez No: 655539
  2. Yazar: CEMİLE DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ALTUN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, atık malzemelerle yapılan tasarım temelli STEM etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin çevresel farkındalıkları ve geri dönüşüm algıları üzerine bir etkisinin olup olmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 6.sınıfta öğrenim görmekte olan 22 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Öğrencilerin çevresel farkındalıklarında değişim olup olmadığını ortaya koymak maksadıyla zayıf deneysel desenlerden biri olan tek gruplu ön test-son test modeli kullanılmıştır. Nicel verilerin elde edilmesinde“STEM Tutum Ölçeği”,“Çevresel Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise araştırmacı tarafından oluşturan açık uçlu“Yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Etkinliklerden öncesinde ve sonrasında“Çevre… benzer, çünkü…”ve“Geri Dönüşüm… benzer, çünkü….”şeklinde iki soruluk cümle tamamla testi uygulanmıştır. 8 hafta süre ile öğrencilere atık malzemelerden oluşan etkinliklerle yapılan tasarım temelli STEM eğitimi verilmiştir. STEM tutum ölçeğinden aldıkları ön test son test puanları karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde farklılık oluştuğu görülmektedir. Nitel verilerde ise çevresel farkındalığın geliştiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç Çevresel Farkındalık Ölçeğinden ulaştığımız sonucu desteklemektedir. Geri dönüşüm algısı için nitel veriler incelendiğinde ise; öğrencilerin algıları olumlu yönde artmaktadır. Ayrıca öğrencilerin hemen hemen hepsinin STEM etkinliklerini sevdikleri, zevkli ve yararlı buldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine whether design-based STEM activities with waste materials have any effect on middle school students' environmental awareness and recycling perception. The sample of the study consisted of 22 6th grade students in the 2019-2020 academic year. Mixed method was used in the study. In order to reveal whether there is a change in students' environmental awareness, a single group pre-test-post-test model, which is one of the weak experimental designs, was used.“STEM Attitude Scale”and“Environmental Awareness Scale”were used to obtain quantitative data. An open-ended“Semi-structured interview form”created by the researcher was used to obtain qualitative data. Before and after the events“Environment… similar because…”and“Recycling… similar because….”The complete sentence test with two questions was applied. For 8 weeks, students were given design-based STEM education with activities made of waste materials. When the pre-test post-test scores of STEM attitude scale are compared, it is seen that there is a significant difference. In qualitative data, it is concluded that environmental awareness has improved. This result supports the result we reached from the Environmental Awareness Scale. When qualitative data are examined for the perception of recycling; students; perceptions are increasing positively. In addition, it was observed that almost all of the students liked STEM activities, they found them enjoyable and useful.