Turgut Özal Dönemi Türkiye kronolojisi: Aralık 1979 - Nisan 1993
- Tez No: 87652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1045
Özet
Kronoloji kelime anlamı olarak, tarihi olayların zaman ve tarihini inceleyen bilim veya tarihi olayların sırası ve tarihidir. Ülkemizde yakın tarih çalışmalarına önem verilmemesi anlamlıdır. Yakın tarih çalışmaları sayı ve içerik açısından tatmin edici düzeyde değildir. Bu alanda çalışmaların yoğunlaşması bir takım gerçeklerin daha iyi anlaşılmasına, gün ışığına çıkmasına yardımcı olacağı kanaatindeyiz. İşte bu tür çalışmalara temel teşkil eden ön açan, katkı sağlayan eserlerin başmda Kronolojik yapıtlar gelmektedir. Türkiye'de de son yıllarda kronolojik yeni çalışmalar yapılmakta yeni belge, bilgi ve kaynaklar açıklamalı olarak araştırmacıların istifadesine sunulmaktadır. Bu çalışmada Aralık 1979 -Nisan 1993 yıllan arası yaklaşık 14 yıllık Turgut ÖZAL dönemine ait Siyasi, Ekonomik ve Sosyal olaylar tarih sırası ile listelenerek araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
As a terminology, the word“chronology”means "the science dealing with the date and time of the historical events or simply the time and sequence thereof. In our country, it is very peculiar not to give the necessary attention to near- history. Near-historical studies are not satisfactory by view of quantity and contents. We hope that, as studies in this area increase, some shade casting over the near-historic events will be uncovered and the realities better understood. Chronologies are among the first studies constituting a firm base, forming an antecedent and making contribution to enlighten historic events. Recently in Turkey, new chronological studies are being performed and new explanatory documents, informations and sources are put to the front of researchers. In this particular study, political, economical and social events of about 14 years between December 1979 and April 1993 during Turgut ÖZAL's period are listed in chronological sequence and opened to the investigation and benefit of researchers. VII