Down sendromlu çocuklarda denge ve yürüyüşün değerlendirilmesi
Evaluation of balance and gait in children with down syndrome
  1. Tez No: 655581
  2. Yazar: ŞERİFENUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU, DOÇ. DR. SEMRA TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Down Sendromlu çocukların dengelerini, yürüyüşlerini incelemek ve tipik gelişim gösteren çocuklar ile aralarındaki farklılıkları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 2-10 yaş aralığında olan 20 Down Sendromlu ve 19 tipik gelişim gösteren çocuk dahil edildi. Yürüyüşün zaman mesafe karakteristiklerinin değerlendirilmesi GAITRite® elektronik yürüme yolu kullanılarak yapıldı. Yürüyüş öncesinde Down Sendromlu ve tipik gelişim gösteren çocuklara ait demografik bilgiler ve fiziksel özelliklere ait bilgiler kaydedildi. Bir sonraki aşamada çocuklar mat üzerine çıkarılıp yürütüldü ve yürüme sırasında basınca duyarlı sensörlerden elde edilen bilgiler cihazın yazılım programı ile analiz edilerek bilgisayara aktarıldı. Bu analiz sonucunda sensörler aracılığıyla; yürüyüş hızı, kadans, adım uzunluğu, döngü süresi, destek yüzeyi gibi çocukların yürüyüşlerine ait zaman-mesafe karakteristikleri ile ilgili objektif verilere ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
1. This study was conducted to examine the balance and gait of children with Down Syndrome and to determine the differences between children with typical development. Twenty children with Down Syndrome and 19 children with typical development between the ages of 2-10 years were included in the study. The time-distance characteristics of the gait were evaluated using the GAITRite® electronic walking path. Before the walk, the demographic and physical characteristics of children with Down's syndrome and typical development were recorded. In the next stage, the children were put on the mat and walked and the information obtained from the pressure sensitive sensors during walking was analyzed with the software program of the device and transferred to the computer. As a result of this analysis, through the sensors; Objective data were obtained on the time-distance characteristics of children's walking such as walking speed, cadence, stride length, cycle time, and support surface.