Kayseri koşullarında yetiştirilmiş farklı sarımsak (Allium sativum L.) klonlarında bazı fenolik asitlerin ve flavanoidlerin HPLC ile belirlenmesi
Determination of some phenolic acids and flavanoids in different garlic (allium sativum l.) clones growed under Kayseri conditions
  1. Tez No: 655585
  2. Yazar: HATİCE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Türkiye de yoğun yetiştiriciliği yapılan illerden (Kayseri, Maraş, Gaziantep, Adana, Urfa, Nevşehir, Aksaray, Kastamonu, Ankara) toplanan 39 farklı sarımsak (Allium sativum L.) çeşidi Kayseri koşullarında yetiştirilerek Fenolik bileşik içeriği tespit edilmiştir. Çalışmanın amacı, Kayseri koşullarında yetiştirilmiş farklı sarımsak genotiplerinin içerdiği fenolik bileşik miktarlarını ve bunların genotiplere göre değişimini saptamak olmuştur. Fenolik bileşiklerin miktar tayini HPLC cihazı ile yapılmıştır. Analizde DAD dedektör ile C18 analitik kolon kullanılmıştır. Çalışmada Fenolik asitlerden Gallik asit (GA) ve Kafeik asit (KA); Flavanoidlerden Kuersetin (Q) ve Mirisetin (M) olmak üzere toplam dört adet fenolik bileşiğin tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 39 different garlic (Allium sativum L.) varieties that collected from provinces with intensive farming in Turkey (Kayseri, Maraş, Gaziantep, Adana, Urfa, Nevşehir, Aksaray, Kastamonu, Ankara) was determined phenolic content by growing in Kayseri conditions. The aim of the study was to determine the amount of phenolic compounds contained in garlic genotypes grown in Kayseri conditions and their changes according to various genotypes. DAD detector and C18 analytical column were used in the analysis. Gallic acid (GA) and Caffeic acid (KA) among phenolic acids in the study; A total of four phenolic compounds, namely Quercetin (Q) and Myricetin,(M) were determined.