Determination of p53 mutations in cancerous and immortalized cells of mesothelium
Mezotelyumun kanserli ve ölümsüzleştirilmiş hücrelerinde p53 mutasyonlarının belirlenmesi
- Tez No: 473089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN CÖMERTPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kısaca p53 olarak da bilinen TP53 oldukça iyi tanımlanmış insan tümör baskılayıcı genlerinden biridir. Gen 12 exon vee 11 introndan oluşmaktadır ve 17. Kromozom üzerinde bulunur. (17p13.1). TP53 geni p53 proteinini kodlar ki bu protein DNA onarımı, hücre döngüsünün düzenlenmesi, apoptoz gibi önemli fizyolojik ve patolojik birçok işlemde, görevli proteinlerin ifadelerini yönetmek suretiyle rol alır. TP53 geninde bulunan mutasyonlar organizma için oldukça zor durumlar oluşturur ki bunlardan biri de insanda kanserin gelişmesidir. TP53 geninin yaşamsa değeri olduğunu söylemek yanlış olmaz; öyle ki, bugüne kadar TP53'deki mutasyonlar meme, kolon, rahim ve mezotelyum gibi doku ve organların kanserleriyle ilişkilendirilmiştir. Mezoteliyoma, mezotelyum dokusundan gelişen oldukça öldürücü bir kanser türüdür. Bu kanser genellikle akciğer (Plevral Mezotelyoma), kalp (Perikardiyal Mezotelyoma), ve karın (Peritonyal Mezotelyoma) yüzeyini kaplayan zarsı dokuda gelişir. Asbestos, bir karsinojen olarak değerlendirildiğinden beri, mezotelyomanın başlıca nedeni olarak değerlendirilmektedir. Öyle ki gözlenen mezotelyoma vakalarının %80'ı asbestos kaynaklıdır. Bunun yanında, eriyonite maruziyet ve genetic yatkınlık da mezotelyoma gelişimine katkıda bulunan önemli faktörlerdendir. TP53 gibi genlerdeki mutasyonların analizi bu kansere doğru oluşabilecek genetic meyilleri ortaya çıkarmak için oldukça önemli ve gereklidir. Bu çalışmada mezoteliyoma kanseri hücre hattı (ATCC 5946) ve ölümsüzleştirilmiş mezotelyum hücrre hattı (AG07086/LP9) hücrelerinin TP53 genlerinde bulunabilecek mutasyonlardan 1, 2, 5, 6, 8, 9 ve 11. ekzonlarda bulunabilecek olanları belirlemek amaçlanmıştır. Bu maksatla, ilgili hücreler uygun koşullarda yetiştirilmiş ve hücrelerden DNA izolasyonu yapıldıktan sonra ilgili primerler kullanılarak PCR ve sekanslama gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak; kanser hücrelerinde biri ekzon 2 ve biri ekzon 9'da olmak üzere iki mutasyon bulunmuş iken ölümsüzleştirilmiş hücre hattında yalnızca ekzon 2'de bir mutasyon belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
TP53 gene (also known as p53), is one of the well characterized tumor suppressor genes in human. It consists of 11 exons and 10 introns, and is located at chromosome 17 (17p13.1). TP53 encodes p53 protein involving in physiological and pathological processes including DNA repair, cell cycle regulation and apoptosis by regulating expression level of several genes. The mutations in TP53 gene usually accompany with severe disorders especially cancer. Thus, TP53 gene has a vital importance for human healthy. Up to date, a linkage between TP53 and several cancer types including breast, colorectal, ovarian, and mesothelioma has been demonstrated. Mesothelioma is one of the most aggressive fatal types of cancer developing in the cell of mesothelial membranes. Mesothelioma is mainly observed in the lining of the lungs (Pleural Mesothelioma), heart (Pericardial Mesothelioma), and abdomen (Peritoneal Mesothelioma). Asbestos has been accepted as a main cause of mesothelioma (more than 80% of cases) since the discovery of asbestos as a carcinogen. Besides the erionite exposure and genetic predisposition are also assumed to be involved in the formation of malignant mesothelioma. The analyzing of mutations in genes like TP53 has crucial importance in terms of the identification of genetic predisposition profile. The investigation of TP53 mutations in mesothelioma caner cell line and an immortalized cell line derived from mesothelial tissue was aimed in this study. For this aim, human immortalized mesothelial cell (AG07089/LP-9) and a pleural mesothelioma cell line were cultured under appropriate conditions. After DNA isolation, some exons of TP53 gene (1, 2, 5-6, 8-9, and 11) were amplified by Polymerase Chain Reaction. The amplicons were sequenced by Sanger method. As a result, two mutations in TP53 gene were characterized in mesothelioma cell; one in the 3-UTR of exon 2, one in again 3-UTR of exon 9. In the immortalized cell line, on the other hand, only one mutation located in exon 2 has been identified.