Gebe ratlara gece gündüz sevofluran uygulanmasının yenidoğan ratlarda öğrenme ve bellek üzerinde etkileri
  1. Tez No: 655589
  2. Yazar: FIDAN ZAMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECATİ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Anestezi uygulamalarında kullanılan bazı ilaçlar gelişmekte olan hayvan sinir sisteminde histopatolojik değişikliklere neden olur. Bu gözlemler anestezik ajanların gebe hastalarda kullanımlarıyla ilgili kaygılar ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı sirkadiyen ritmin sevofluranın neden olduğu nörotoksisite üzerine olası etkilerini araştırmaktadır.: Bizim çalışmamızda sekiz gebe rat randomize olarak önce iki gruba (gece ve gündüz) ayrıldı. Sonra tekrar kontrol ve sevofluran grubu olarak iki gruba ayrıldı. Böylece toplam dört grup oluşturuldu.her gruptaki iki anne rattan bir akut biri kronik grup olarak adlandırıldı. Gece-sevofluran grubuna saat 21:00-23:00 saatlerinde, gündüz-sevofluran grubuna 09:00-11:00 saatlarinde 3,0% volüm sevofluran ve 6 L/dk %100 O2 uygulandı. Gece-kontrol grubuna saat 21:00-23:00 saatlerinde, gündüz-kontrol grubuna 09:00-11:00 saatlerinde 6 L/dk %100 O2 uygulandı. Her gruptaki iki anne rattan doğan yenidoğan ratlar çalışmaya alındı. Akut gruplar postpartum ilk gününde histopatolojık inceleme için Nestin Tünel testi ile nöroapoptozis açısından değerlendirilmesi planlandı. Kronik gruplar postnatal 28. Gününde Açık Alan Davranış Testi( AADT), Yükseltilmiş Artı Labirent Testi (YALT) Moris Su Labirent Testi (MSLT) testleri uygulandı.Gece-gündüz sevofluran uygulanan gebe ratlardan doğan ratlar arasında yapılan davranış testlerin sonuçlarında Yükseltilmiş Artı Labirent Testi (YALT), Moris Su Labirent Testi (MSLT) anlamlı fark bulunmadı, Açık Alan Davranış Testi( AADT) analmlı fark bulundu.Gece sevofluran uygulanan gebe ratlardan doğan yenidoğan ratların anksiyete ve lokomotor duyusu üzerinde negatif etkisi gündüz sevofluran uygulan gebe ratlardan doğan yenidoğan ratlara göre daha az olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Some drugs used in anesthesia practice cause histopathological changes in the developing animal nervous system. These observations have raised concerns regarding the use of anesthetic agents in pregnant patients. The aim of this study is to investigate the possible effects of circadian rhythm on neurotoxicity caused by sevoflurane.In our study, eight pregnant rats were randomly divided into two groups (day and night). Then they were again divided into two groups as control and sevoflurane group. Thus, a total of four groups were formed, two mother rats in each group were named as acute and one chronic group. 3.0% volume sevoflurane and 6 L / min 100% O2 were administered to the night-sevoflurane group between 21:00 and 23:00 hours and to the day-sevoflurane group at 09:00 to 11:00 hours. 6 L / min of 100% O2 was administered to the night-control group between 21:00 and 23:00 and to the day-control group at 09:00 to 11:00. Newborn rats born from two mother rats in each group were included in the study. Acute groups were planned to be evaluated in terms of neuroapoptosis with the Nestin Tunnel test for histopathological examination on the first day of postpartum. Open Field Behavior Test (OFT), Elevated Plus Maze Test (EPM ) Moris Water Maze Test (MWM) tests were applied to chronic groups on the postnatal 28th day. No significant difference was found in the results of the behavior tests performed between rats born from pregnant rats who were administered day and night sevoflurane, Elevated Plus Maze Test (EPM), Moris Water Maze Test (MWM), and a difference with Open Field Behavior Test (OFT) was found.The negative effects of newborn rats born from nocturnal sevoflurane on anxiety and locomotor sensation were found to be less than newborn rats born with daytime sevoflurane.