Prenatal dönemde 2.45 GHz elektromanyetik alana maruz bırakılan ratların böbrek gelişiminin değerlendirilmesi ve folik asitin rolü
Evaluation of kidney development of rats exposed to 2.45 GHz electromagnetic field during the prenatal period and the role of folic acid
- Tez No: 919297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ATEŞOĞLU KARABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknolojinin gelişimiyle beraber Wireless Fidelity (Wi-Fi / 2.45 Gigahertz (GHz)) maruziyeti giderek artmakta ve bu artış da sağlık açısından tehdit oluşturmaktadır. Wi-Fi'den yayılan Elektromanyetik Alan (EMA) maruziyetinin çeşitli organ ve dokularda olumsuz etkilerinin olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Son zamanlarda, Wi-Fi maruziyetine yönelik en önemli risk gruplarını gebe kadınların oluşturduğu bilinmektedir. Bu nedenle mevcut çalışmada, prenatal dönemde Wi-Fi maruziyetinin böbrek gelişimine etkileri ve Folik asit (FA)'in bu etkilere karşı koruyuculuğunun araştırılması amaçlanmıştır. Wistar Albino cinsi 16 dişi rat kontrol, Wifi, FA, Wifi+FA olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. Gruplarda bulunan dişi ratlar bir gece erkek ratlarla aynı kafeslerde bırakıldı. Ertesi gün dişi ratlardan vaginal smear alınarak mikroskop altında incelendi ve smearda spermium görülen dişiler 0.5 günlük gebe kabul edildi. Wifi grubu gebeliği boyunca 60 dk/gün Wi-Fi ye maruz bırakıldı. FA grubuna gebeliği boyunca 5 mg/kg/gün FA gavaj yoluyla verildi. Wifi+FA grubuna ise Wi-Fi maruziyetinin hemen ardından FA gavaj yoluyla verildi. Her bir gruba ait gebe sıçanların yenidoğan yavrularından rastgele 10 adet dişi sıçan doğumlarından itibaren 28 gün boyunca uygun laboratuvar şartlarında bakıldı ve sonrasında böbrek dokusu eksize edildi. Wi-Fi maruziyetinin böbreğin anatomik yapısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla morfometrik ölçümler yapıldı. Histopatolojik olarak Hematoksilen Eozin (H&E) ve Masson Trikrom boyamaları kullanılarak histopatolojik analizler yapıldı. Biyokimyasal analizlerinde ise Renin, Anjiyotensin I (Ang I), Anjiyotensin II (Ang II), Aldosteron Total Antioksidan Seviye (TAS) ve Total Oksidan Seviye (TOS) düzeyleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, Wireless Fidelity (Wi-Fi / 2.45 Gigahertz (GHz)) exposure is increasing and this increase poses a threat to health. Studies have shown that exposure to Electromagnetic Fields (EMA) emitted from Wi-Fi has effects on various organs and tissues. Recently, it has been known that pregnant women constitute the most important risk groups for Wi-Fi exposure. Therefore, the aim of the current study was to investigate the effects of Wi-Fi exposure on kidney development in the prenatal period and the protection of FA against these effects. Sixteen female Wistar Albino rats were divided into 4 groups as control, Wi-Fi, FA, Wi-Fi+FA. Female rats in the groups were left in the same cages with male rats overnight, and the next day, vaginal smears were taken and examined under a microscope. Females with spermium in the smear were considered to be 0.5 days pregnant. The Wi-Fi group was exposed to Wi-Fi for 60 minutes/day throughout pregnancy. The FA group was given 5 mg / kg /day FA via gavage throughout pregnancy. The Wi-Fi+FA group was given FA via gavage immediately after Wi-Fi exposure. 10 female rats from the newborn pups of pregnant rats in each group were randomly taken under appropriate laboratory conditions for 28 days after birth and then tissue samples were taken. Morphometric measurements were performed to examine the effects of Wi-Fi exposure on the anatomical structure of the kidney. Histopathological analyses were performed using Hematoxylin Eosin (H&E) and Masson Trichrome staining. In biochemical analyses, Renin, Angiotensin I (Ang I), Angiotensin II (Ang II), Aldosterone Total Antioxidant Level (TAS) and Total Oxidant Level (TOS) levels were evaluated.