Türkiye ve seçilmiş ülkelerde ücret gelirlerinin vergilendirilmesi ve vergi adaleti açısından değerlendirilmesi
Taxation of wage income in Turkey and selected countries and evaluation of tax justice
- Tez No: 655595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Adalet kavramı bireylerin yaşam koşullarına kültürlerine ve değerlerine bağlı olarak farklı tanımlanan bir kavramdır. Vergi adaleti kavramı genel anlamda vergi yükünün adil dağılımı olarak tanımlansa da adalet kavramı gibi farklı görüşler doğrultusunda açıklanmaya çalışılmıştır. Ücret gelirlerinin vergi adaleti doğrultusunda vergilendirilmesi toplumun önemli bir kısmını oluşturan çalışanlar için oldukça önemlidir. Çalışmanın amacı ise ücret geliri elden eden bireylerin vergilendirilme süreçlerini vergi adaleti açısından incelemektir. Ücret gelirlerinin vergi adaleti açısından incelemek için çalışmanın birinci bölümde ücret kavramı üzerinde durularak TVS'de ücretlerin vergilendirilmesine değinilmiştir. İkinci bölümde ise vergi adaleti kavramı ve ücret gelirlerinin vergilendirilmesi TVS'de vergi adaleti açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise seçilen on ülkede ücret gelirlerinin nasıl vergilendirildiği ve vergi adaleti yaklaşımlarının nasıl kullanıldığı Türkiye ile karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada yapılan değerlendirmeler sonucunda TVS'de vergi adaletine ulaşmak adına kullanılan uygulamalara yer verilmiştir. Bununla beraber adalet ve eşitlik gibi kavramlar vurgulanmıştır. TVS'de bu kavramlara yer verilmesine karşın vergi adaletine uygun olmayan uygulamalar da mevcuttur. Aynı zamanda vergi adaleti yaklaşımlarının daha etkin kullanılması vergi adaletini daha olumlu etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of justice is a concept that is defined differently depending on the living conditions of individuals, their culture and values. Although the concept of tax justice is defined as the fair distribution of tax burden in general, it has been tried to be explained in line with different opinions such as the concept of justice. Taxation of wage earnings in line with tax fairness is very important for employees, who constitute an important part of the society. The aim of the study is to examine the taxation processes of individuals who sell their wage income in terms of tax justice. In order to examine wage incomes in terms of tax justice, in the first part of the study, the concept of wages is emphasized and taxation of wages in TVS is mentioned. In the second part, the concept of tax justice and taxation of wage incomes are examined in terms of tax justice in TVS. In the third section with selected how the taxation of wage income tax justice in ten countries and how to use the approach to Turkey was examined in a comparative way. As a result of the evaluations made in the study, the practices used to achieve tax justice are included in TVS. However, concepts such as justice and equality were emphasized. Although these concepts are included in TVS, there are also practices that do not comply with tax justice. At the same time, more effective use of tax justice approaches will affect tax justice more positively.