Serum visfatin düzeyi ile koroner arter kollateral gelişimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum visfatinlevel and coronary artery collateral development
  1. Tez No: 655594
  2. Yazar: TUĞBA KAPANŞAHİN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BÜLENT BOYACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Koroner arter hastalığı bulunan hastalarda, iyi gelişmiş koroner kollateral dolaşımı olanların, olmayanlara göre prognozunun daha iyi olduğu bilinmektedir. Koroner kollateral arterlerin gelişiminde anjiyogenez ve arteriyogenez rol oynamaktadır. Daha önceki çalışmalarda visfatinin anjiyogenezi artırdığı gösterilmiştir. Ancak literatürde koroner kollateral gelişimi ile ilişkisine dair herhangi bir veri bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada, koroner arter hastalığı olan hastalarda serum visfatin düzeyi ile koroner kollateral dolaşımı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza stabil koroner arter hastalığı ön tanısıyla koroner anjiyografi uygulanan ve üç ana epikardiyal koroner arterden en az bir tanesinde, proksimal veya orta segmentinde ≥ %90 darlık saptanan toplam 84 hasta alınmıştır. Kollateral gelişimi Rentrop-Cohen sınıflamasına göre dört evrede (0-3) incelenmiştir. Serum visfatin düzeylerinin ölçümü sandviç ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemiyle yapılmıştır. İyi kollateral grubunda serum visfatin düzeyi, kötü kollateral grubundan daha yüksek saptanmıştır (iyi kollateral 8.89± 8.30 ng/ml, kötü kollateral 3.43±2.87 ng/ml p=
Özet (Çeviri)
Patients with well-developed coronary collateral circulation have a better prognosis. Angiogenesis and arteriogenesis play a role in the development of coronary collateral arteries. In prior studies, visfatin has been shown to increase angiogenesis. However, there is lacking information regarding its relation with coronary collateral development. In this study, we aimed to examine the relationship between serum visfatin level and coronary collateral circulation in patients with coronary artery disease. A total of 84 patients with a ≥ %90 stenosis of proximal or middle segments in at least one of the three main epicardial coronary arteries who underwent coronary angiography with a pre-diagnosis of stable coronary artery disease were included in our study. Collateral development was assessed in four stages (0-3) according to Rentrop-Cohen classification. Serum visfatin levels were measured by sandwich ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) method. Serum visfatin level was higher in the good collateral group than in the bad collateral group (good collateral 8.89 ± 8.30 ng / ml, bad collateral 3.43 ± 2.87 ng / ml p =