M. pronator quadratus'un anatomik ve morfometrik özellikleri
Morphometric and anatomic characteristics of pronator quadratus muscle
  1. Tez No: 655604
  2. Yazar: NURŞEN ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Os scaphoideum ve radius distal uç kırıklarında sıklıkla başvurulan cerrahi yöntemlerde m. pronator quadratus'un insizyonu ve serbestleştirilmesi önem arz etmektedir. Ancak m. pronator quadratus anatomisi ile ilgili yapılan çalışmaların çoğu klinisyenlere ait kısıtlı sayıda çalışmalardan oluşmaktadır. Bu açıdan tıbbi literatüre kasın morfoloji ve morfometrisi ile ilgili ayrıntılı bir çalışma ile katkıda bulunmayı amaçladık. M. pronator quadratus 22 kadavrada bilateral olarak incelendi. Ölçülen morfometrik değerler taraf ve cinsiyete göre analiz edildi. Cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bulunan parametrelerimiz; radial uzunluk, m. pronator quadratus'un proximalde ve distalde radius'a yapışma yerleri arasındaki vertikal uzaklık, proc. styloideus radii ile m. pronator quadratus'un distal kenarı arasındaki vertikal uzaklık, ulnar uzunluk, m. pronator quadratus'un genişliği, n. interosseus anterior'un m. pronator quadratus'a giriş yerinin radius'un lateral kenarına olan uzaklığı, n. interosseus anterior'un m. pronator quadratus'a giriş yerinin ulna'nın medial kenarına olan uzaklığı olarak bulundu. Taraflar arası istatistiksel olarak anlamlı bulunan parametremiz m. pronator quadratus'un proximalde ve distalde radius'a yapışma yerleri arasındaki vertikal uzaklık olarak bulundu. M. pronator quadratus'un anatomisinin, arteriyel beslenmesinin ve nörovasküler yapılarının sıralanışının detaylı analizinin ortopedik operasyonlar açısından oldukça önemli bir katkı sunduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The incision and release of the pronator quadratus muscle is important in surgical operations that are frequently used in scaphoid and distal radial fractures. However clinicians have performed limited number of studies on pronator quadratus muscle anatomy and in this respect, we aimed to contribute to the medical literature with a detailed study on the morphology and morphometry of this muscle. Pronator quadratus muscle was examined bilaterally in 22 cadavers. Determined morphometric values were analyzed with respect to side and gender. The parameters which have statistically significant differences between genders are; radial length, vertical distance between pronator quadratus muscle at the proximal and distal attachment points of the radius, vertical distance between styloid process of radius and distal edge of pronator quadratus muscle, ulnar length, pronator quadratus muscle width, distance between the entry point of the anterior interosseus nerve to the pronator quadratus muscle and the lateral border of the radius, distance between the entry point of the anterior interosseus nerve to the pronator quadratus muscle and the medial border of ulna. The statistically significant parameter between the right and left extremities was the vertical distance between the proximal and distal attachment points of the pronator quadratus muscle to the radius. We think that this study, in which we have analyzed the anatomy of pronator quadratus muscle, its arterial supply and the organisation of its neurovascular structures, has made a very important contribution to orthopaedic operations.