Kilit açıp kapama işlevi sırasında kas aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of muscle activities during locking and unlocking movements
- Tez No: 103006
- Danışmanlar: PROF.DR. H. BASRİ TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 658
Özet
-56- OZET Günlük yaşamda, iş ortamı içinde ya da spor aktiviteleri sırasında yapılan hareketlerde hangi kasların ne kadar çalıştığının bilinmesi, kullanılan araç-gereçlerin saptanan bu kas aktivitelerine göre, insan vücuduna uygun biçimde tasarlanmasında, spor aktivitelerinde ortaya çıkabilecek sakatlanmaları en aza indirebilmek için daha uygun antrenman programlarının hazırlanmasında yol gösterici olacaktır. Bu noktadan hareketle, günlük hayatta farkında olmadan defalarca yapılan kilit açıp kapatma hareketi sırasında kaslarda ortaya çıkan aktiviteyi saptamak amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Çalışma, yaşlan 18-23 arasında değişen, herhangi bir ortopedik ve nörolojik bozukluğu olmayan, sağ elini kullanan toplam 30 (14 erkek, 16 kadın) sağlıklı birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma için m. deltoideus'un pars clavicularis'i, m. biceps brachii, m. pronator teres, m. extensor digitorum, m. pronator quadratus, m. interosseous dorsalis I ve em inen t ia thenaris'i oluşturan kaslar (m. abductor pollicis brevis, m. flexor pollicis brevis, m. opponens pollicis) seçilmiştir. Kilidin yerden yüksekliği 80 cm, 100 cm ve 120 cm olduğunda seçilen kaslardaki aktivite, yüzeyel elektrodlar kullanılarak, EMG ile saptanmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu kaslardan elde edilen aktiviteler alan (mVms) ve amplitüd (uV) değerleri olarak sayısal veri haline getirilmiştir. Kilit yüksekliğinin artmasıyla, m. deltoideus'un pars clavicularis'i ve m. biceps brachii'den elde edilen EMG kayıtlarının alan ve amplitüd değerlerinde, hem supinasyon, hem de pronasyon sırasında, istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
-58- SUMMARY It is important to know which muscles participate in certain movements performed during daily and vocational activities or sports activities, and how much do they participate in the muscle movements. The knowledge of muscular activity and its evaluation will allow design of systems and tools suitable for human body and will allow the optimization of sports movements and training possibilities and prevent injuries. The locking - unlocking movement which is performed many times during daily life was investigated in 30 right handed healthy volunteers (14 male, 16 female), aged between 18-23, without any orthopedical and neurological disorders. Clavicular part of the deltoid muscle, biceps brachii, pronator teres, extensor digitorum, pronator quadratus, first dorsal interosseous muscles and thenar eminence which is made up of abductor pollicis brevis, flexor pollicis brevis and opponens pollicis muscles were chosen for the study. The height of the lock was 80 cm, 100 cm and 120 cm from the ground surface. The activities of the chosen muscles were recorded electromyographically using surface electrodes. The recorded activities were quantified with full- wave rectification and area (mVms) and amplitude (nV) values were obtained. There was a statistically significant increase in area and amplitude values obtained from the EMG recordings of the clavicular part of the deltoid muscle and biceps brachii during both supination and pronation as the height of the lock increased (p0.05).