Sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarı hakkındaki farkındalık düzeylerinin belirlenmesi, esenler örneği
Determination of awareness levels of health care workers about child neglect and abuse, the case of esenler
- Tez No: 655603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyal Hizmet, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Health Care Management, Social Work, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismar hakkındaki farkındalık düzeylerini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde çalışan 89 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu ve Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarı hakkındaki farkındalıkları ile sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için t-testi; meslekler arasında çocuk ihmal ve istismarı hakkındaki farkındalık düzeylerinde farklılaşma olup olmadığını incelemek için ise Anova analizi kullanılmıştır. Araştırmanın analiz sonuçlarına göre; sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarı konusunda eğitim gereksinimlerinin olduğu, erkek sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarı hakkındaki genel farkındalıklarının kadın sağlık çalışanlarından daha yüksek olduğu, çocuk ihmal ve istismarı hakkında eğitim almak isteyen sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarı hakkındaki farkındalıklarının aynı konu hakkında eğitim almak istemeyenlere göre daha yüksek olduğu, yaşı 30 yaşından büyük olan sağlık çalışanlarının Çocuk İstismarına İlişkin Davranışsal Belirtiler alt ölçeği açısından farkındalığının 30 yaş ve altında olan sağlık çalışanlarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca; doktorların Çocuk İstismar ve İhmalinde Ailesel Özellikler alt ölçeği açısından farkındalık düzeylerinin ebelerden daha yüksek olduğu, çocuk ihmal ve istismarına ilişkin genel farkındalık düzeyi ve diğer alt ölçekler açısından meslekler arasında herhangi bir anlamlı farklılık bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of awareness of health workers about child neglect and abuse. The sample of the study consisted of 89 health workers working in Esenler Gynecology and Pediatric Hospital of Istanbul Provincial Health Directorate. Sociodemographic Information Form and Scale for the Identification of Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect were completed by the participants. The t-test was used to examine the awareness of health workers about child neglect and abuse and whether they differ according to sociodemographic variables; Anova analysis was used to examine whether there is a difference in the level of awareness about child neglect and abuse between professions. According to the results of the analysis; health workers need training on child neglect and abuse, male health workers have higher general awareness about child neglect and abuse, and health workers who want to receive training on child neglect and abuse are not aware of It was found that health workers older than 30 years of age had higher awareness of Child Abuse Behavioral Symptoms subscale than health workers aged 30 years and younger. Also; It was found that the awareness levels of physicians in terms of the Familial Characteristics of Child Abuse and Neglect subscale were higher than the midwives, and there was no significant difference between occupations in terms of general awareness level about child neglect and abuse and other subscales.