Deprem tekrarlama periyotlarının jeodezik verilerle belirlenmesi: Banaz ve Elvanpaşa segmenti
Determination of earthquake recurrence periods by geodetic data: The case of Banaz and Elvanpaşa segments
- Tez No: 655605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında Akşehir-Simav Fay Sistemi içerisinde yer alan Banaz Segmenti, Elvanpaşa Segmenti ve çevresinin hız ve yamulma alanları ile jeodezik deprem tekrarlama periyotları ve potansiyel deprem büyüklüklerini belirlemek üzere 22 noktadan oluşan bir GNSS ağı oluşturulmuştur. Ağda yer alan noktaların geçmiş yıllara ait verilerine ek olarak 2 kampanya daha (2019 ve 2020 yıllarında) GNSS ölçüsü yapılmıştır. GNSS ölçüleri GAMIT/GLOBK yazılımı ile değerlendirilmiştir. Bölgede Avrasya sabit sistemde 20-26 mm/yıllık hızlar hesaplanmıştır. Elde edilen hızlar kullanılarak bölgenin yamulma alanı GeodSuit yazılımı ile hesaplanmıştır. Yamulma alanına göre Banaz Segmentinin güneyinde, KD-GB yönlü açılmalar ve KB-GD yönlü sıkışmalar görülürken, kuzeyinde genel olarak sıkışma bileşenleri baskın görülmektedir. Elvanpaşa Segmentinin güneyinde KB-GD yönlü açılma bileşenlerinin baskın olduğu görülürken doğu kısımlarında ise KB-GD açılmalarla birlikte KD-GB yönlü sıkışmalarda görülmektedir. Yamulma alanı parametreleri kullanılarak Mw>5, Mw>5.5 Mw>6 için çalışma bölgesine ait jeodezik deprem tekrarlama periyotları hesaplanmıştır. Bu periyotlar incelendiğinde M>5 için 20-50 yıl M>5.5 için 70-170 yıl M>6 ve üzeri depremler içinse 200 yılın üzerinde deprem tekrarlama periyotlarının olduğu görülmektedir. Banaz Segmenti ve Elvanpaşa Segmentinin biriktirdiği enerjinin tamamının ortaya çıkmasıyla meydana gelebilecek depremin moment büyüklüğü hesaplanmıştır. Potansiyel deprem büyüklükleri Banaz Segmenti için Mw: 5.3-5.8 Elvanpaşa Segmenti içinse Mw: 5.3-5.7 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a 22-site GNSS network was established in order to determine the velocity fields, strain rates, geodetic earthquake recurrence periods and potential earthquake magnitudes of the Banaz and Elvanpaşa Segments and its surroundings within the Aksehir-Simav Fault System. In addition to the existing GNSS data, 2 more campaign GNSS measurement were carried out in 2019 and 2020. GAMIT/GLOBK software was used for evaluation of GNSS data. As a result of the evaluation, the velocities of the sites were calculated between 20-26 mm/yr by taking the Eurasia plate fixed. The strain rates of the region were computed using the velocities. When the strain area is examined, NE-SW trending extensions and NW-SE trending compressions were observed in the south of the Banaz segment while compression components are generally dominant in the north. When the Elvanpaşa Segment is examined, dominance of NW-SE trending extension in the sout, while NW-SE trending and NE-SW trending compressions in the east was observed. Geodetic earthquake recurrence periods of the region were calculated for M>5, M>5.5 and M>6 by using strain rates. According to the results, the periods was calculated 20-50 years for M> 5, 70-170 years for M> 5.5 and over 200 years for Mw>6. The moment magnitude of the earthquake that may occur with the emergence of all the energy accumulated in the Banaz Segment and the Elvanpaşa Segment was calculated. The magnitudes are M: 5.3-5.8 and M: 5.3-5.7, Banaz and Elvanpasa Segments respectively.