Mansard çatıların strüktürel performansının malzeme tipi işçilik ve maliyet parametrelerine göre değerlendirilmesi: Eskişehir örneği
Evaluation of structural performance of mansard roofs according to material typelabor and cost parameters: Eskişehir case
- Tez No: 655613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında Eskişehir ilinde yapılan mansard çatı uygulamalarının strüktürel optimum koşullarının tespiti için analiz ve değerlendirmeler yapılmıştır. Ruhsat verilerine göre 2015, 2016, 2017 yıllarında Eskişehir'de inşaa edilen yapıların % 95'i betonarme, bu yapıların ise %55'i mansard çatılı olarak inşa edilmiştir. Söz konusu ilimizdeki yapılaşmaya bakıldığında imar planları uyarınca 2 kattan 8 kata kadar bina yapılabildiği bu binaların ise genellikle bitişik, köşe ve ayrık parseller olmak üzere 3 çeşit parsel tipine yerleştirildiği görülmüştür. Bölgede kullanımı giderek yaygınlaşan mansard çatıların en uygun yapım tekniğini belirlemek amacıyla yürütülen bu çalışmada farklı katlarda ve farklı parsel tiplerine uygun binalar için mansard çatılar tasarlanmış ve betonarme, çelik, ahşap olmak üzere toplam 126 adet mansardlı analiz modeli oluşturulmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda mansard çatılar için en uygun çözümlerin konstrüksiyon ve statik, metraj, imalat ve işçilik parametreleri göz önünde bulundurularak bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, analysis and evaluations have been made to determine the optimum structural conditions of mansard roof applications in Eskişehir. According to the license data in Eskişehir, 95 % of the buildings constructed in 2015, 2016, 2017 were reinforced concrete and 55% of these buildings were built with mansard roofs. When the construction in Eskişehir is revised, it can be seen that the buildings have been built from 2 to 8 floors according to the zoning plans and these buildings have generally been placed in 3 types of parcel types as adjacent, corner and split parcels. This study has been carried out in order to determine the most suitable construction technique of mansard roofs, which are becoming increasingly common in the region. Roofs have been designed for buildings in different floors and different parcel types and a total of 126 mansard analysis models have been created. As a result of the evaluations, the most suitable solutions for mansard roofs have been evaluated by considering the construction and static, quantity, manufacturing and labor parameters.