SGLT-2 inhibitörü tedavisi alan ve NAFLD tanısı olan tip 2 diyabetli olguların metabolik parametreleri ve karaciğer fibrozis skorlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 655644
  2. Yazar: NURANA ALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÇETİNKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: NAFLD (non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı), dünya çapında genel popülasyonun %25'ini etkileyen kronik karaciğer hastalığının en yaygın nedeni haline gelmiştir. NAFLD, basit karaciğer yağlanmasından NASH (non-alkolik steatohepatit) ve siroza uzanan geniş bir tanımlamadır. NAFLD diyabetin yeni bir komplikasyonudur. Diyabetli olgularda, basit bir steatozun erken evrede saptanması, NASH'e ilerlemeyi önlemede atılacak ilk adımdır. SGLT-2 (Sodyum-glukoz ko-transporter 2) inhibitörleri, Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) tedavisinde kullanılan yeni bir oral ilaç sınıfıdır. SGLT-2 inhibitörlerinin kardiyorenal, kardiyovasküler faydaları ve tüm nedenlere bağlı mortaliteyi, hastaneye yatışı azalttığı bilinmektedir. Bu çalışmada tip 2 diyabete bağlı NAFLD tanılı hastalarda SGLT-2 inhibitörleri ile tedavinin karaciğer fibrozisi üzerine olan etkisi Transient Elastografi (TE) kullanılarak araştırıldı. Gereç-Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İç Hastalıkları Kliniği, Endokrinoloji ve Hepatoloji polikliniğinde 2018-2020 yılları arasında takipli, tip 2 diyabete bağlı NAFLD tanısı alıp, HbA1c≥6,5 ve fibroscande fibrozis ≥ F2 olan ve takip süreçlerinde tedavilerine SGLT-2 inhibitörü eklenen 17'si kadın ve 9'u erkek toplam 26 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Hastaların biyokimyasal parametreleri, kilo, VKİ (vücut kitle indeksi), TE, NAFLD fibrozis skoru (NFS) ve FİB-4 skoru tedaviye başlamadan önce ve 6.ay kontrolleri kaydedildi. Bulgular: SGLT-2 inhibitörleri ile 6 ay tedavi sonrası kilo (Δ=-2 kg; p0,05).
Özet (Çeviri)
Background: Recently, NAFLD (non-alcoholic fatty liver disease) has become the most common cause of chronic liver disease affecting 25% of the general population worldwide. NAFLD definiton has a broad spectrum from simple fatty liver to NASH (non-alcoholic steatohepatitis) and cirrhosis. Detection of the simple hepatosteatosis at early stage is the first step for preventing progression to NASH in indiviudals with diabetes. SGLT-2 (Sodiumglucose co-transporter 2) inhibitors are a new class of oral drugs used in the treatment of Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM). It is known that SGLT-2 inhibitors have cardiovasculer benefits and these drugs reduce all-cause mortality and hospitalization. In this study, the effect of treatment with SGLT-2 inhibitors on liver fibrosis in patients diagnosed with NAFLD due to type 2 diabetes was evauleated by using Transient Elastography (TE). Methods: The files of 26 patients, 17 female and 9 male who were followed up with the diagnosis of NAFLD due to type 2 diabetes between 2018-2020 in Ege University Faculty of Medicine, Internal Diseases Clinic, Endocrinology and Hepatology outpatient clinic, were retrospectively analyzed. All of these patients had HbA1c≥6,5, TE ≥ F2. SGLT2 inhibitors had been started to these patients during follow-up. Biochemical parameters, weight, BMI (body mass index), TE, NAFLD fibrosis score and FIB-4 score were recorded in all patients before starting treatment and at the 6th month follow-up. Results: After 6 months of treatment with SGLT-2 inhibitors, a significant regression was observed in liver stiffness (Δ=-3,9 kPa; p=0,006) measured by weight (Δ=-2 kg; p0.05).