Kripto para birimlerinin gelişimi ile Türkiye'de vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi
Development of crypto currencies and their taxation and accounting in Turkey
  1. Tez No: 655648
  2. Yazar: SEDAT SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kripto paralar şifreleme yöntemiyle oluşturulan dijital bir veriyi temsil etmektedir. Bu para birimleri, otoritelerin kontrolünden bağımsız olma gibi bir özelliğe sahiptir. Bu yeni metodla aracıların ortadan kalkmasından dolayı çok büyük ekonomik hareketler oldukça ucuz ve basit hale gelmiştir. Gittikçe popülerleşen bu para birimleri devletler için endişe konusu olmaya başlamıştır. Çünkü kripto paraların hangi kategoriye gireceğini ve nasıl vergilendirilip, muhasebeleştirileceğini belirlemek oldukça zordur. Bu hususta birbirinden farklı dünya görüşleri ortaya çıkmış ve ülkeler birbirlerinden farklı uygulamaları benimsemeyi seçmişlerdir. Türkiye'de henüz kripto paralar ile ilgili bir yasal mevzuat bulunmamaktadır. Bu sebeple, kripto paraların nasıl vergilendirilip, muhasebeleştirilmesi gerektiği de tam olarak bilinmemektedir. Konuyla ilgili detaylı ve kapsamlı bilgilerin yer aldığı bu tezin temel amacı bu konuda yapılacak çalışmalar için yol gösterici bir kaynak oluşturmaktır. Bu maksatla birinci bölümde para kavramı ve türleri ile kripto paraların oluşumu incelenecektir. İkinci bölümde blok zinciri teknolojisi açıklanacak ve kripto paralara karşı ülkelerin yaklaşımları ele alınacaktır. Tezin son bölümünde ise Türkiye için uygun vergilendirme ve muhasebeleştirme yönteminin nasıl olabileceği tartışılacaktır. Sonuç kısmında da tüm bulgular birlikte değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Crypto currencies represent a digital data generated by the encryption method. These currencies have the feature of being independent of the control of authorities. Thanks to the disappearance of intermediaries with this new method, huge economic movements have become quite cheap and easy. These currencies have become a concern for states. Because it is very difficult to determine which category of crypto currencies and how will be taxed and accounted for. Different worldviews have emerged in this regard and countries have chosen to adopt different practices from each other. In Turkey, There are no legislation applicable to cryptocurrencies yet. Therefore, it is not known exactly how cryptocurrencies should be taxed and accounted for. The main purpose of this thesis, which contains detailed and comprehensive information on the subject, is to provide a guiding resource for the studies to be done on this subject. For this purpose, in the first part, the concept and types of money and the formation of crypto money will be examined. In the second part, blockchain technology will be explained and countries' approaches to cryptocurrencies will be discussed. In the last part of the thesis will discuss how taxation and accounting method might be appropriate for Turkey. In the conclusion part, all findings will be evaluated together.