Torakal hiperkifozlu çocuklarda statik ve dinamik postüral dengenin değerlendirilmesi
Evaluation of static and dynamic postural balance in children with thoracic hyper-kyphosis
- Tez No: 655649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızın amacı; Torasik Hiperkifozlu (KT+) çocukların denge parametrelerini sağlıklı yaşıtlarıyla karşılaştırmak ve gruplar arasında ağrı, kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, kas kısalık-esnekliği, fiziksel performans, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinin dengeye etkisini araştırmaktır. 9-18 yaş arası, 31 KT+ tanısı alan çocuk ile 31 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edildi. Primer sonuç ölçümleri Biodeks Denge Sistemi (BDS) ve Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) ile yapıldı. Sekonder sonuç ölçümleri ağrı Vizüel Analog Skala (VAS) ile, kas kuvveti Hand-held dinamometre ile, gövde eklem hareket açıklığı (EHA) universal gonyometre ile, kısalık-esneklik pektoralis minör ve kalça fleksörleri kısalık testi ve otur-uzan testi ile, fiziksel performans üçlü zıplama testi ve 20-m süratli koşu testi ile, fiziksel aktivite düzeyi Çocuk Fiziksel Aktivite Anketi (ÇFAA) ile, yaşam kalitesi Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ile değerlendirildi. İki grup arasında tek-çift ayak gözler kapalı statik denge parametrelerinde ve öne FUT'ta anlamlı fark bulunurken (p0,05). Sekonder sonuç ölçümlerinde ağrı, sırt ekstansörleri, üst-alt trapez ile kalça abduktörleri ve sağ kalça fleksörleri kas kuvveti ve pektoralis minör, kalça fleksörleri kısalık ve hamstring esneklik sonuçlarında anlamlı fark saptanırken (p0,05). Ayrıca kas kuvvet ve kısalıklarının gözler kapalı statik dengeyle ilişkili faktörler olduğu bulundu (rho>0,10). Çalışmamızın sonucunda, KT+'lı çocuklarda gözler kapalı tek ve çift ayak statik dengenin etkilenmiş ve öne uzanma mesafesinin azalmış olduğu bulundu. Ayrıca KT+'lı çocuklarda bazı kaslardaki kuvvet ve kısalık değerlerinin gözler kapalı statik dengeyle ilişkili faktörler olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study; To compare balance parameters of children with Thoracic Hyperkyphosis(KT+) with their healthy peers and to investigate the effect of pain, muscle strength, range of motion(ROM), muscle shortness-flexibility, physical performance, physical activity level and quality of life on balance. 31 children diagnosed with KT+ and 31 healthy children of their peers were included. The primary outcome measurements were Biodex Balance System(BBS) and Functional Reach Test(FRT). The secondary outcome measurements were pain (VAS), muscle strength (Hand-held dynamometry), ROM (goniometer), flexibility (pectoralis minor, hip flexors and sit-reach test), physical performance (triple jump&20-m sprint test), physical activity(PAQ-C) and quality of life(PedsQL). While significant difference was found between two groups in static balance parameters with eyes closed and forward FRT (p0.05). In secondary outcome measurements, a significant difference was found in pain, muscle strength of back extensors, upper-lower trapezius, hip abductors and right hip flexor, and flexibility of pectoralis minor, hip flexors and hamstring (p0.05). Also, it was found that muscle strength and flexibility were factors associated with static balance with eyes closed (rho>0.10). Consequently, it was found that static balance with eyes closed was affected and forward FRT was decreased in children with KT+. Besides, it was observed that strength and flexibility for some muscles were factors that have relationship the static balance with eyes closed in children with KT+.