Kripto paraların finansal sektör üzerindeki etkileri
The effects of cryptocurrencies on the financial sector
- Tez No: 770260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BÖRKE TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Gelişen teknolojisiyle birlikte son zamanlarda ortaya çıkan ve gittikçe popüler olan kripto paralar geleneksel paraların ikamesi konumuna gelmiştir. Kripto paralar merkezinin olmaması ve kapsamlı bir düzenlemeye tabi olmaması sebebiyle, finansal piyasalar üzerinde çeşitli etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmada kripto paraların finansal sektör üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kripto paraların finansal sektör üzerinde yaratacağı etkiler oldukça fazladır. Bu paraların merkezinin olmaması ve kapsamlı düzenlemeye tabi olmaması sebebiyle, yasa dışı faaliyetlerde kullanılması olasılığı oldukça yüksektir. Kara para aklama, terörizmin finansmanı gibi ülkeler için büyük risk teşkil eden alanlarda kullanımı sebebiyle kripto paralar için ortak bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Ülkelerin kripto para birimlerine daha hassas bir şekilde yaklaşması ve bu paralara yönelik olarak kapsayıcı düzenlemeler yapması gerekmektedir. Kripto paralar yasa dışı faaliyetlerde kullanılma olasılığının yüksek olması ve bu doğrultuda ülkeler açısından risk teşkil etmesine rağmen, ekonomik birimler tarafından gün geçtikçe daha yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Bu para birimleri yatırım, transfer kolaylığı ve hızlı işlem yapabilme gibi faktörler sebebiyle tercih edilmektedirler. Kripto para birimlerinde meydana gelen fiyat hareketliliği, kullanıcıları ciddi bir biçimde etkilemektedir. Kripto paraların fiyatlarında yaşanan hareketlilik sebebiyle her ülke, vatandaşlarını uyarmaktadır. Yasaklamanın çok zor olduğu bir yapı olan kripto para birimlerini yasaklamaktan ziyade, bu para birimlerine ilişkin sıkı düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda öncelikle, müşterini tanı prosedürlerinin kripto para borsalarında etkin bir şekilde uygulanması şarttır.. Müşterinin tanınması, müşterinin faaliyetlerinin bilinmesi ve mal varlığının kaynağının bilinmesi, olabilecek yasa dışı faaliyet riskinin önüne geçilmesi anlamına gelmektedir. Bu çalışmada, kripto paralar ve kripto paraların finansal sektör üzerindeki iii olası olumlu ve olumsuz etkileri ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra, Dünyada seçili ülkelerde ve Türkiye'de kripto para piyasalarının yapısı ve gelişimi değerlendirilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda, kripto paraların gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandığı ve bu para birimleri ile gerçekleştirilen işlem hacminin önümüzdeki yıllarda giderek artacağı sonucuna ulaşılmıştır. Kripto para birimlerinin sahip oldukları özellikler itibarıyla yasa dışı işlemlerde kullanılma olasılığının yüksek olması, finansal piyasaların istikrarı açısından gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde bu para birimlerine yönelik düzenlemelerin hızlı bir biçimde yürürlüğe konmasını ve söz konusu para birimleriyle yapılan işlemlerin etkin bir şekilde takibinin sağlanmasını gerektirmektedir. Bu doğrultuda kripto para birimlerinin yoğun olarak kullanıldığı ülkeler başta olmak üzere, tüm ülkelerde söz konusu düzenlemelerin ve etkin gözetim ve denetim mekanizmalarının bir an önce hazırlanarak uygulamaya konulması şarttır.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies which have recently emerged and become increasingly popular with their developing technology, have become the substitutes of traditional currencies. Due to their decentralised characteristic and not subjecting to a comprehensive regulation, cryptocurrencies create various effects on financial markets. In this study, the effects of cryptocurrencies on the financial sector are investigated. There are many effects of cryptocurrencies on the financial sector. Because of the decentralisation characteristic and not subjecting to comprehensive regulation the probability of these currencies to used in illegal activities is high. Since cryptocurrencies can be used for money laundering and financing of terrorism that pose a great risk on countries, it is required to make joint regulations for these currencies. Governments need to approach cryptocurrencies more carefully and they should have comprehensive regulations for these currencies. Although the possibility of cryptocurrencies to used in illegal activities is high and this creates a risk for countries, these currencies are used more intensively by economic units day by day. Cryptocurrencies are preferred for a number of factors such as investment, ease of transfer and fast transaction. Price fluctuations on cryptocurrencies seriously affect their users. The authorities in every country warn their citizens for the price fluctuations on cryptocurrencies. Because of the cryptocurrencies' structure which is difficult to ban it is required to make strict regulations for these currencies instead of prohibiting them. Hence firstly, the procedure of know your customer should be implemented effectively in cryptocurrency markets. Identifying the customer, knowing the customer's activities and determining the source of customer's assets prevent the risk of the possible illegal activities. v In this study, after examining cryptocurrencies and the possible positive and negative effects of cryptocurrencies on the financial sector in detail, the structure and the development of cryptocurrency markets have been evaluated in selected countries and Turkey where cryptocurrencies are used around the world. As a result of the study, it has been concluded that cryptocurrencies are being used extensively both in developed and developing countries and the volume of transactions carried out with these currencies will gradually increase in the following years. Because of the cryptocurrencies' characteristic which leads to the high probability of these currencies used in illegal transactions, regulations for these currencies need to be implemented quickly both in developed and developing countries. Also, ensuring the effective monitoring of transactions made with these currencies is of critical importance for the stability of financial markets. Therefore, in all countries, especially in countries where cryptocurrencies are used extensively, it is imperative that the regulations and effective surveillance and control mechanisms are designed and implemented for cryptocurrencies as soon as possible.