Kötü over cevaplı hastalarda folikül sıvısında IGF-1 düzeyleri
IGF-1 grades in follicular fluid of poor ovarian responders
  1. Tez No: 655669
  2. Yazar: SELİN AHN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE SİNEM ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, infertilite tedavisine başvuran kötü ovaryen cevaplı hastalar ile normal cevap veren hastaların folikül sıvılarındaki insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) düzeylerinin karşılaştırılması ve IGF-1 düzeylerinin oosit sayısı, embriyo gradeleri, fertilizasyon ve implantasyon oranları, klinik gebelik ve canlı doğum oranları ile korelasyonu amaçlanmıştır. Çalışmamıza infertilite tedavisi için başvuran kötü over cevaplı ve normal cevaplı infertil kadın hastalar dahil edildi. Yaş, AMH değerleri, folikül sıvılarındaki IGF-1 düzeyleri, önceki siklus sayıları, uygulanan tedavi protokolleri, siklus süreleri, gonadotropin dozu ve türü, oosit, MII oosit ve fertilize oosit sayıları, fertilizasyon oranları, embriyo transferi ile ilgili bilgileri, implantasyon oranları, gebelik durumları kaydedildi. Hastalar, Bologna Kriterleri doğrultusunda, kötü over cevap (POR) ve normal over cevap (kontrol grubu) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bologna kriterleri: (i) ileri anne yaşı (40 yaş), (ii) standart ovaryan stimülasyonda 3 oosit elde edilmesi ve (iii) anormal over rezerv testi (AMH
Özet (Çeviri)
In this study, insulin-like growth factor 1 (IGF-1) levels in follicular fluids of patients with poor ovarian response and normal response to infertility treatment were compared. The correlation between IGF-1 levels and the number of oocytes, embryo grades, fertilization and implantation rates, clinical pregnancy, and live birth rates were analyzed, as well. Patients with poor response and normal response who applied for infertility treatment were included in our study. Age of female patients, AMH values, IGF-1 levels in follicular fluids, number of previous cycles, treatment protocols applied, duration of cycles, gonadotropin dose and type, number of oocytes, number of MII oocytes and fertilized oocyte numbers, fertilization rates, information about embryo transfer, implantation rates, clinic pregnancy and live birth conditions were documented. Female patients were divided into two groups as poor ovarian response (POR) and normal ovarian response (control group) according to the Bologna Criteria. Poor ovarian response diagnosis depended on the condition that at least two of the following criteria were present: (i) advanced maternal age (40 years), (ii) a previous poor ovarian response (3 oocytes with a conventional stimulation protocol), and (iii) abnormal ovarian reserve test (AMH