Tıbbi cihaz sektöründe üretim yapan bir işletmede aydınlatma, gürültü, termal konfor ve titreşim faktörlerinin incelenmesi
Examining of lightining, noise, thermal comfort and vibration factors in a manufacturing enterprise in the medical device sector
- Tez No: 655670
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Değişen ve gelişen dünya koşullarında işletmelerin rekabet açısından ayakta durabilmeleri için daha fazla üretim yapabilmeleri gerekliliği oluşmuştur. Ancak bu anlayış insanın bir makine gibi görülmesine yol açmış, sınırlı iş görme kabiliyetine sahip insanın üretim artışı uğruna kapasitesinin üstünde çalıştırılması, insanın yorularak ya da hızlı çalışması sebebiyle hata yaparak iş kazalarına, ıskarta ürün oluşmasına veya makinaların bozulmalarına neden olacağı yani sonuç olarak üretimi aksatacağı ve genel olarak üretim verimliliğini düşüreceği anlaşılmıştır. Bunun sonucunda ergonomi çalışmaları ortaya çıkmış ve bu çalışmalar zaman içerisinde değişimlere uğramıştır. Günümüzde ergonomik çalışmaların hedefi sadece üretimi artırmak ve iş kazalarını önlemek değil bunlarla birlikte insanın çalışma ortamını kendisini mutlu edecek ortamlara dönüştürmektir. Ülkemizde son yıllarda İş Sağlığı ve Güvenliği konusu büyük önem kazanmış ve bununla ilgili bir dizi yönetmelik ve düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalarda çalışanların işçi sağlığını ergonomik açıdan olumsuz yönde etkileyen gürültü, aydınlatma, titreşim, termal konfor konuları detaylı bir biçimde incelenmiş ve bunların iyileştirilmesi için uluslararası çalışma örgütlerinin çalışmalarından da yararlanılarak belirli standartlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada öncelikle ergonomik çevresel faktörler olan aydınlatma, gürültü, termal konfor ve titreşim faktörleri açıklanmış bu faktörlerin ölçümü için kullanılan ölçüm metodolojileri üzerinde durulmuştur. Ülkemizde ve dünyada önemli bir üretim ve tüketim istihdam hacmine sahip ve dinamik yapısı gereği sürekli gelişmekte olan tıbbi cihaz sektöründe faaliyet gösteren bir işletme ergonomik açıdan irdelenerek aydınlatma, gürültü, titreşim, termal konfor ölçümleri yapılmış ve ortamın çalışanlar için İş Sağlığı ve Güvenliği açısından uygunluğu değerlendirilmiştir. Bulunan bu neticeler sonucunda oluşabilecek iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi için alınabilecek tedbirler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In changing and developing world, in order for business to survive in terms of competititon, they need to make more production. However, this idea has caused people to be seen as a machine. It has understood that the person who has limited woring capacity will cause work accidents, waste product or machine breakdown by getting tired and making mistakes in the products that are over their capacity because they have overworked; as a result it will disrupt production and generally decrease production. As a result of this, ergonomics studies have emerged and these studies have changed over time. Only today, the goal of ergonomic studies is not to increase production but also to transform the working environment into the environments that will make them happy. In recent years, the Occupational Health and Safety has gained an importance and a series of regulations have been made. In these studies, the issues like noise, lightining, vibration, thermal comfort that negatively affect the workers employee health has examined in detail and certain standards have been developed by taking advantage of the work of international labor organizations to make them better. In this study, firstly, the environmental factors like lightining, noise, thermal comfort and vibration factors have been explained and the measurement methodoligies used to measure these factors are emphasized. In our country and the world, an enterprise operating in the medical device sector, which has a significant production and consumption empşoyment volume and is costantly developing due to its dynamic feaure has been made lightining, noise, vibration, thermal comfort measurements by analyzing ergonomically and the suitability of the environment in terms of the Occuptional Health and Safety for the employees has been evaluated. As a result of these results, the measures that can be taken to prevent the occuptional accidents and the diseases that may occur have been tried to determined.