Bipolar bozukluğu olan ötimik hastalarda emosyonel tepkisellik ve irkilme yanıtının afektif düzenlenmesi
Affective modulation of emotional reactivity and startle response in patients with euthymic bipolar disorder
  1. Tez No: 655674
  2. Yazar: NİLGÜN OKTAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Emosyonel işlemlemenin bir bileşeni olan emosyonel tepkisellik (ET), duygusal bir uyarana verilen hızlı ve kısa süreli yanıttır. Bipolar bozuklukta (BB); ET ile ilgili çalışmalarda hastalık ve düzelme dönemlerinde, irkilme yanıtında ve ET'de birbiri ile çelişen nicelik ve nitelik olarak farklı sapmaların bildirildiği çalışmalar bulunmaktadır. İrkilme yanıtındaki bu değişikliklerin, Bu çalışmada, eş tanıları olmayan ötimik bipolar hastalar, BB'de önemli bir nörofizyolojik biyobelirteç olabilecek irkilme refleksinin afekt ile düzenlenmesi (İRAD) açısından değerlendirilmiştir. Bu amaçla hasta ve sağlıklı kontrollerin nesnel ve öznel yöntemlerle elde edilen ET ölçümleri, gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Hastaların SCID 5 (DSM 5 Bozuklukları için Yapılandırılmış Görüşme- Klinisyen Versiyonu) ile tanıları doğrulanmış ve eş tanısı olan hastalar, kontrol grubunda da psikiyatrik hastalıklar dışlanmıştır. Tüm katılımcılar Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği (HAM-A), Klinik Global İzlenim ölçeği, Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) ile değerlendirilmiştir. International Affective Picture System (IAPS)'dan seçilmiş 45 resim ile üç duygusal koşul (olumlu-nötr-olumsuz) oluşturulmuştur. Akustik uyaran ile irkilme tetiklenerek İRAD değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların her resme verdikleri değerlik ve uyarılabilirlik puanları ile öznel deneyimleri incelenmiştir. Çalışmaya 33 hasta, 35 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Hasta ve kontroller karşılaştırıldığında gruplar arasında HAM-D, HAM-A, YMDÖ ölçek puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Her iki grup da olumlu, nötr ve olumsuz içerikli resimleri beklenildiği doğrultuda normatif değerlerle uyumlu olarak derecelendirmiştir. Hasta grubu kontrollere kıyasla resimleri daha yüksek puanlı değerlendirmişlerdir. Farklı koşullarda irkilme genliği kontrol grubunda doğrusal örüntüyü gösterirken, hasta grubunda doğrusal örüntü kaybolmuştur. Hasta grubunda; kontrollerden farklı olarak resim değerliklerinin genlik üzerinde anlamlı etkisi olmadığı da saptanmıştır. İrkilme refleksi alanının ise emosyonel koşullara göre değiştiği ancak grubun alan üzerinde anlamlı etkisi olmadığı gösterilmiştir. Latans açısından bakıldığında hasta ve kontroller arasında fark gözlenmemiştir ve emosyonel koşullardan etkilenmediği görülmüştür. Sonuç olarak BB'de ötimik dönemde ET azalmış, İRAD baskılanmışır ve bu İR alan ve genlik ölçümleriyle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotional reactivity (ER), which is a component of emotional processing, is a rapid and short-term response to an emotional stimulus. There are studies in which deviations in terms of quality and quantity in terms of startle responses and emotional responsiveness. These changes were observed in bipolar patients during disease and recovery periods. In this study euthymic bipolar patients without comorbid psychiatric disorders were evaluated in terms of affective modulation of startle reflex (AMSR). Which may be an important neurophysiological biomarker in BD. For this purpose, sample selected from patients and healthy participants was evaluated using ER measurements obtained by objective and subjective methods and the measurement results between the groups were compared. The patient's diagnosis was confirmed with SCID 5 (Structured Interview for DSM 5 Disorders-Clinician Version) and psychiatric diseases were excluded in the control group. All participants evaluated with Beck Depression Scale (BDI), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), Clinical Global Impression Scale, Young Mania Rating Scale (YMRS). Three emotional conditions (positive-neutral-negative) were created with 45 pictures selected from the International Affective Picture System (IAPS). The AMSR was evaluated by triggering startle with an acoustic stimulus. In addition, the patient's valence and excitability scores for each picture and their subjective experiences were examined. 33 patients and 35 healthy controls were included in the study. No statistically significant difference was found between the groups in terms of HAM-D, HAM-A, YMRS scale scores. Both groups rated the pictures with positive, neutral and negative content in accordance with the normative values as expected. The patient group evaluated the pictures with a higher score compared the controls and this did not cause a significant difference. While the startle amplitude in different conditions showed the linear pattern in the control group, the linear pattern disappeared in the patient group. It has been shown that the startle reflex area changes according to emotional conditionsbut the group does not have a significant effect on area. In terms of latency, no statistically significant difference was observed between patients and controls and it was observed that they were not affected by emotional conditions. As a result, ER decreased and AMSR was suppresses in the euthymic period in BD, and this was demonstrated by startle response area and amplitude measurements.