Suriyeli ve Yemenli göçmenlerin aile yapısındaki değişim ve dönüşümler: Beylikdüzü örneği
Changes and transformations in the family structure of Syrian and Yemeni immigrants: The case of Beylikdüzü
- Tez No: 655673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, Suriye ve Yemen'de yaşanan iç karışıklıklar, savaş, siyasi baskı vb. nedenlerle İstanbul'a göç etmiş ve İstanbul/Beylikdüzü ilçesinde ikamet eden Suriyeli ve Yemenli göçmenlerin aile yapısındaki değişim ve dönüşümleri; ekonomik, sosyo-kültürel, eğitim, sağlık ve barınmaya ilişkin incelemek ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada, belirtilen nedenlerle İstanbul'a göç etmiş ve İstanbul/Beylikdüzü ilçesinde ikamet eden Suriyeli ve Yemenli 14 göçmen kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca sahada bulunulan süre içerisinde çalışma yürütülen toplumsal grupla kısmi zaman geçirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular, belirli kavramlar ve temalar çerçevesinde; demografik veriler, sosyo-ekonomik düzey ve çalışma hayatı, sosyo-kültürel yapı, eğitim, sağlık, Türkiye'ye geliş ve yerleşme süreci ve bu süreçte karşılaşılan sorunlar başlıkları altında toplanmıştır. Araştırma sonucunda; göçün katılımcıların hayatında ekonomik, sosyo-kültürel, eğitim, sağlık ve barınmaya ilişkin etkiler yarattığı görülmüştür. Bu etkiler katılımcıların aile yapısında; aile içi dengelere, aile içi ilişkilere ve çevre ilişkilerine, aile türüne, aile içi sorumluluklara, aile içi rol dağılımlarına ve aile içi karar almaya ilişkin değişim ve dönüşümlerin yaşanmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to examine and evaluate the changes and transformations in the family structure of Syrian and Yemeni immigrants who live in İstanbul/Beylikdüzü district and who have migrated to Istanbul due to war, political pressure and internal turmoil in Syria and Yemen. The changes and transformations in the family structure of migrants have been examined and evaluated in terms of economic and socio-cultural, educational, health and housing aspects. In this study, which qualitative research methods have been used, in-depth interviews have been conducted with 14 Syrian and Yemenite immigrant women who migrated to Istanbul for the stated reasons and live in Istanbul/Beylikdüzü district. In addition, some time has been spent with the social group in which the study was conducted. Findings obtained as a result of the interviews, within the framework of certain concepts and themes were gathered under these headings; demographic data, socio-economic level and working life, socio-cultural structure, education, health, arrival in Turkey and settlement and the problems faced in this process. As a result of the research; migration has had economic, socio-cultural, educational, health and housing impacts on participants' lives. These impacts; has led to changes and transformations in family balances, family relations and environment relations, family type, family responsibilities, family role distributions and family decision making in the family structure of the participants.