25-40 yaş aralığındaki bireylerde çocukluk çağı travması, yaşamda anlam ve öz şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood trauma, meaning in life and self-compassion among 25-40 years individuals
- Tez No: 655706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmada 25-40 yaş aralığındaki bireylerde çocukluk çağı travması, yaşamda anlam ve öz şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubu 209'u (%65.3) kadın, 110'u (%34.4) erkek ve 1'i (%0.3) diğer şeklinde 320 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), Yaşamda Anlam Ölçeği (YAÖ) ve Öz Duyarlılık Ölçeği (ÖDÖ) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında araştırma sorularına uygun olarak Frekans Analizi, Mann-Whitney U ve Çoklu Varyans Analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, 25-40 yaş aralığındaki yetişkin bireylerin çocukluklarında maruz kaldıkları travmalarının duygusal istismara ve cinsel istismara maruz kalma açısından cinsiyete göre bir farklılık olmadığı ancak, fiziksel istismar, fiziksel ihmal ve duygusal ihmal maruziyeti açısından ise cinsiyete göre farklılık olduğuna işaret etmektedir. Erkeklerin, kadınlara göre daha fazla fiziksel istismara, fiziksel ihmale ve duygusal ihmale uğradığı görülmektedir. Öz Duyarlılık Ölçeği'nden alınan toplam puan ile Yaşamda Anlam Ölçeği alt boyutları yaşamda anlamın varlığı ve yaşamda anlam arayışıdan alınan puanlara göre çocukluk çağında travmaya maruz kalıp kalmama durumunun farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde, 25-40 yaş aralığındaki yetişkin bireylerden çocukluğunda travmatik yaşantıya maruz kalanların öz şefkat ve yaşamda anlamın varlığı düzeyleri çocukluğunda travmatik yaşantıya maruz kalmayan bireyler arasında fark olduğuna işaret etmektedir; çocukluk çağında travmatik yaşantıya maruz kalan bireylerin çocukluk çağında travmatik yaşantıya maruz kalmayan bireylerden öz şefkat ve yaşamda anlamın varlığı düzeyleri düşüktür. Ancak bulgular, yaşamda anlam arayışı alt boyut puanında çocukluk çağında travmaya maruz kalmış ve kalmamış bireyler arasında fark olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to examine the relationship between childhood trauma, meaning in life and self-compassion among individuals between the ages of 25-40. The participants consists of 320 participants 209 (65.3%) women, 110 (34.4%) men and 1 (0.3%) others. Personal Information Form, Childhood Trauma Scale (CTS), Meaningfulness in Life Scale (MLS) and Self-Sensitivity Scale (SSS) were used inb order to collect data. Frequency Analysis, Mann-Whitney U and Multiple Variance Analysis (MANOVA) were used in the research. The findings of the study pointed out that the individual who were exposed to trauma in their childhood do not differ by gender in terms of exposure to emotional abuse and sexual abuse, but there is a difference by gender in terms of physical abuse, physical neglect and exposure to emotional neglect. Men are subjected to physical abuse, physical abuse, and emotional abuse more than women. When the total score obtained from the Self-Compassion Scale and the subscale of presence of meaning in life of Meaning in Life Scale varies according to the and the pursuit of meaning in life sub-dimensions, it is observed that those who are exposed to traumatic life in adulthood between the ages of 25-40 self-compassion and the presence of meaning in life indicate that there is a difference between individuals who are not exposed to traumatic life in childhood; self-compassion and the existence of meaning in life are lower than their level. However, the findings show that there is no difference in individuals seeking meaning in life subscale scores between individuals who have experienced and did not experience trauma in childhood.