15-17 yaş grubu erkek basketbolcularda seçilmiş fiziksel ve motorik özelliklerin basketbolda sıçrayarak şut isabetine etkisinin incelenmesi
The analysis of the effect of selected physical and motoric features on the accuracy of jump shots in basketball players between the of 15-17
- Tez No: 655709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı 15-17 yaş grubu erkek basketbolcularda seçilmiş fiziksel ve motorik özelliklerin basketbolda sıçrayarak şut isabetine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Isparta ilinde okul müsabakalarında ilk üç dereceye giren, takımlarında lisanslı olarak basketbol oynayan 15-17 yaş arasında 44 erkek sporcu katılmıştır. Çalışmada sporcuların sıçrayarak şut atışı ile boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, esneklik, dikey sıçrama, bacak kuvveti, dayanıklılık ve denge özellikleri arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Çalışma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine bakılarak, veriler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile aşamalı (stepwise) regresyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda Sıçrayarak şut atışı ile vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, esneklik, dikey sıçrama, dayanıklılık (VO2 max) ve statik denge arasında ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak sıçrayarak şut atışı; vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, esneklik, dikey sıçrama, dayanıklılık (VO2 max) ve statik dengeden etkilenebilir diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of selected physical and motoric features on jumpshots in basketball for male basketball players between the ages of 15 and 17. 44 male basketball players aged 15-17 participated in the study. In the study, the relationship between the jumpers' shot and weight, VKI, flexibility, vertical jump, leg strength, VO2 and balance properties were examined. SPSS 22 package program was used to evaluate the study data. By analyzing whether the data show normal distribution or not, the relationship between the data was carried out using the Perase Correlation analysis and stepwise regression analysis. As the result of the analysis conducted, a relationship was found between jumpshots, we can say that jumpshots may be affected by weight, BMI, flexibility, vertical jump, VO2 Max and static balance. As a result, we can say that the jumpshots throw can be affected by weight, VKI, flexibility, vertical jump, VO2 max and balance.