Magic circle manipulation: A convenient terminology and methodology for breaking the fourth wall in videogames
Sihirli çemberin manipülasyonu: Video oyunlarında dördüncü duvarın kırılması için uygun bir terminoloji ve metodoloji
  1. Tez No: 655710
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dördüncü duvarın kırılması konsepti, video oyunu dünyasının diejetik ve diejetik olmayan arasındaki sınırları bilinçli olarak aştığı durumlara atıfta bulunmak için video oyunu kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Her ne kadar tekniğin video oyunlarında kullanımı yaygın olsa da, mevcut literatürde, tekniğin aşırı kullanımıyla oyuncuyu deneyimden uzaklaştırmak yerine deneyimin daha da derinleştirilmesi için kullanılabilecek analitik yöntemlerden yoksundur. Bu tez, video oyunu ortamına göre dördüncü duvar kavramının tanımının yapılmasını, video oyunlarında dördüncü duvarın manipüle edilmesi için kullanılacak tasarım modellerinin sınıflandırılmasını ve video oyunu tasarımcılarının bundan faydalanma nedenlerini netleştirmek için analitik bir bakış açısı sağlar.
Özet (Çeviri)
The fourth wall break concept has become a part of the videogame culture to refer to the instances when the videogame medium consciously oversteps the boundaries between diegetic and non-diegetic. Though the usage of the technique is widespread in videogames, the existing literature lacks the analytical methods to implement them for immersing the player further rather than detaching him/her with the overuse of the technique. This thesis provides an analytical perspective to clarify the definition of the concept of the fourth wall in accordance with the videogame medium, the classification of the design patterns to manipulate it and the reasons for which the videogame designers may benefit from it.