Investigation of the impacts of a comprehensive induction program on emotions, perceptions and teaching practices of non-novice ELT teachers and mentors
Kapsamlı bir işe alıştırma programının İngilizce öğretmenlerinin ve mentörlerin üzerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 655720
 - Danışmanlar: PROF. DERİN ATAY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu çalışmanın amacı kapsamlı bir işe alıştırma programının yeni işe alınan deneyimli İngilizce öğretmenlerinin ve programda görevli mentörlerin üzerindeki etkilerini öğretim uygulamaları, programa yönelik algıları ve duygusal yönleri açısından araştırmaktır. Bir Türk vakıf üniversitesindeki İngilizce hazırlık okulunda zorunlu işe alıştırma programına katılan 11 İngilizce öğretmeni ve 2 mentör bu çalışmaya katılmıştır. Çalışma, nitel ve nicel verilerin aynı anda toplandığı karma yöntemler yaklaşımı ile yürütülmüştür. Deneyimli öğretmenlerin işe alıştırma programına katılmadan önceki ve sonraki duygularının ve öğretim uygulamalarının karşılaştırılması amacıyla nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ve açık uçlu anketler ile nicel veriler ise PANAS-SF ölçeği ile işe alıştıma programı başlamadan önce ve sonra, gözlemlerden ise üç aşamada -işe alım programına başlamadan önce, program biter bitmez ve takip eden akademik yılda- toplanmıştır. İşe alıştırma programının sonunda mentörlerden de programın etkinliği hakkındaki görüşlerini öğrenmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler ve saha notları aracılığıyla nitel veriler toplanmıştır. Çalışma sonucunda, kapsamlı işe alıştırma programının yeni işe alınan deneyimli öğretmenlerin ve mentörlerin duygu değişimleri, programa yönelik algıları ve öğretim uygulamaları üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği görülmüştür. Bu çalışma, işe alıştırma programının etkinliğine katkıda bulunan faktörlerin yanı sıra, kurumda yeni olan deneyimli öğretmenler için daha etkin ve kapsamlı bir işe alıştırma programı uygulamak isteyen okul yöneticileri için de bazı kritik sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the impacts of a comprehensive induction model on non-novice teachers and mentors in regards to their teaching practices, perceptions and emotional aspects. 11 mentees and two mentors involved in a mandatory comprehensive induction program at the English preparatory school in a Turkish foundation university participated in this study. The study encompassed the concurrent embedded strategy of mixed methods approach, during which both quantitative and qualitative data were collected simultaneously. Data were collected from the teachers through semi-structured interviews, open-ended questionnaires, the Positive and Negative Affect Schedule (PANAS-SF) before and after the induction program while the observation data were collected at three phases- the onset of the induction program at the beginning of the first year, on completion of the program at the end of the academic year and in the following academic year. Data were also gathered from the mentors through semi-structured interviews and field-notes to learn about their perceptions of the effectiveness of the program. The study mainly found that a comprehensive induction program might have a positive impact on the teaching practices, perceptions and the emotions of non-novice teachers and the mentors. In addition to providing the factors that contribute to the effectiveness of an induction program, it also presents some critical implications for the school administrators who want to implement a more effective comprehensive induction program for the non-novice teachers.