Kronik karaciğer yetmezlikli hastalarda gelişen spontan bakteriyel peritonit etkenleri ve antibiyotik duyarlılıklarının saptanması
Determination of causative agents and antibiotic susceptibility in spontaneous bacterial peritonitis among chronical liver failure patients
- Tez No: 655719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE ÖZTOPRAK ÇUVALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç Steril asit sıvısının, cerrahi olarak tedavi edilebilecek bir enfeksiyon kaynağı olmadan enfekte olması, spontan asit enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Asit sıvısı kültürünün pozitif olduğu (tek mikroorganizma-monomikrobiyal), total lökosit (WBC) sayısının 500 hücre/mm³ veya polimorfonükleer lökosit (PMNL) sayısının 250 hücre/mm3'den fazla olduğu olgular spontan bakteriyel peritonit (SBP) olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, merkezimizde karaciğer sirozu tanısı ile takip edilen olgularda asit etyolojisini, SBP sıklığını, etken mikroorganizmaları ve antibiyotik duyarlılıklarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Ocak 2011-Aralık 2014 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (AEAH) gastroenteroloji kliniğinde yatan karaciğer sirozu tanısı almış ve asiti olan 172 olguya ait 439 asit sıvısı örneği dahil edildi. Veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 20.0 programı ile analiz edildi. İstatistiksel analizde ki-kare testi kullanıldı ve p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective and Aim The infection of sterile ascitic fluid without a source of intraabdominal infection that can be treated surgically is defined as spontaneous ascitic fluid infection. The diagnosis of spontaneous bacterial peritonitis (SBP) is established based on positive ascitic fluid bacterial cultures (single microorganism-monomicrobial) and the detection of an elevated fluid total white blood cell (WBC) count (>500 cell/mm³) or polymorphonuclear neutrophile (PMN) count (>250 cell/mm³) in the ascites. We aimed to investigate the etiology of ascites, incidence of SBP, isolated pathogens and their susceptibility to antibiotics in patients diagnosed liver cirrhosis in our center. Material and Methods This study was performed with 439 ascitic fluid samples of 172 cirrhotic patients with ascites admitted to gastroenterology department in Antalya Education and Research Hospital (AERH) during the period of January 2011 to December 2014. Data were analysed with Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 20.0 version program. The chi-square test was used for statistical analysis and p0.05).