The effects of asynchronous discussion strategies on social and cognitive presence for online graduate education
İnternet tabanlı lisansüstü eğitimde asenkron tartışma stratejilerinin bilişsel ve sosyal mevcudiyet üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 655722
  2. Yazar: SIMON STEPHENSON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGUN SADIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Uzaktan eğitim yükseköğretimde gittikçe yaygınlaşsa da tüm internet tabanlı programlar aynı kalitede olmamaktadır. Internet tabanlı eğitim gören öğrenciler sıklıkla kendilerini sınıf arkadaşlarından izole hissederler ve öğrenme çıktılarına ulaşma konusunda daha az başarılılardır. Araştırma görevlileri uzaktan eğitim modelleri geliştirerek bu problemin üstesinden gelmeye çalışmışlardır. Bu modellerden biri de Garrison, Anderson ve Archer'ın (2000) Community of Inquiry (CoI) modelidir. Bu model öğretim mevcudiyeti, bilişsel mevcudiyet ve sosyal mevcudiyetten oluşmaktadır. Öğrencilerin internet tabanlı eğitimde sosyal olarak birbirleriyle etkileşime girmelerinin en yaygın yollarından biri asenkron tartışmalar olsa da literatürde farklı tartışma stratejileri ve bunların topluluk ve öğrenme üzerindeki etkileri konusunda netlik bulunmamaktadır. Bu nitel araştırma çalışmasında literatürde bulunan altı farklı asenkron tartışma stratejisi ve bu stratejilerin öğrencilerin sosyal ve bilişsel mevcudiyeti üzerindeki etkileri internet tabanlı bir lisansüstü ders aracılığıyla incelenmiştir. Sosyal mevcudiyeti incelemek amacıyla yapılan röportajların analizinde gömülü teori kullanılmıştır. Bilişsel mevcudiyet ise internet tabanlı tartışmaların analiz edilmesiyle incelenmiştir. Sonuçlar, her bir farklı tartışma türünün mevcudiyeti nasıl etkilediğine dair çıkarımlar ortaya koymakta ve internet tabanlı derslerin öğretmenlerine pratik uygulamalar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Distance education is becoming progressively more common in higher education, but not all online programs are of equal quality. Students in online learning often feel isolated from their classmates and are less successful in achieving learning outcomes. Researchers have sought to overcome this problem by developing frameworks for distance education, such as Garrison, Anderson, and Archer's Community of Inquiry (CoI). This framework comprises of teaching presence, cognitive presence, and social presence. Although one of the most common ways in which learners socially interact with each other in online education is through asynchronous discussions, there is a lack of clarity in the literature regarding different discussion strategies and their effect on community and learning. In this qualitative research study, six different asynchronous discussion strategies were found in the literature and their effects on social and cognitive presence were explored in a graduate education online class. Grounded theory was employed to analyse interviews with the participants to explore social presence, and online discussions were analysed for cognitive presence. Results reveal insights on how each different discussion type affects presence and provides practical implications teachers of online courses.