Redesigning, developing and validating a teacher professional development program fostering critical thinking skills for online delivery
Eleştirel düşünme becerilerini kazandırmaya yönelik bir öğretmen mesleki gelişim programının çevrimiçi olarak yeniden tasarlanması, geliştirilmesi ve doğrulanması
- Tez No: 758544
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu geliştirme araştırmasının amacı, eleştirel düşünme becerilerini kazandırmaya yönelik Temel Düşünme Becerileri (BTS) Programı adlı mesleki gelişim programını Çevrimiçi (Online) olarak yeniden tasarlamak ve doğrulamaktır. Bu araştırmada, sıralı karma yöntem yaklaşımı uygulanmıştır. Araştırma sürecinde farklı kaynaklardan sistematik olarak nicel ve nitel veriler toplanarak hızlı prototipleme öğretim tasarımı (RPID) modeli kullanılmıştır. Araştırma üç aşamada gerçekleşmiştir: (1) analiz, (2) tasarım ve prototiplerin formatif değerlendirmesi ve (3) nihai ürünün değerlendirilmesi ve geçerlik çalışması. 1.Aşama'da, öğrenenlerin ve öğretim ihtiyaçlarının belirlenmesi için yedi uzmandan bilgi toplanmış ve Quality Matters (QM) standards for Continuing and Professional Education (CPE) standartlarına uygun içerik analizi yapılarak nitel çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmalar, BTS programının hangi yönlerinin çevrimiçine yönelik yeniden tasarlanması gerektiğine ilişkin bilgi sağlamıştır. 2.Aşama'da, BTS Online Programı tasarım belgeleri ve Alfa prototip (BTS Online Programının formatını, navigasyonu, içeriğini ve grafiklerini gösteren prototipin ilk versiyonu) hakkında dokuz uzmandan ve daha sonrasında Beta Test 1'de (BTS Online Programının pilot teste hazır ve eksiksiz işlevselliğe sahip bitmiş versiyonu) 13 öğretmen katılımcıdan veri toplanarak tasarım ve geliştirme adımlarının süreç değerlendirmesi yapılmıştır. BTS Online Programının tasarım belgeleri ile ilgili uzman görüşleri üzerinde içerik analizi yapmak için CPE for QM standartları kullanılmıştır. QM for CPE Anketi (Alfa Prototip) ve BTS Çevrimiçi Program Değerlendirme (Beta Test 1) Anketi uygulanarak bu anketlerden elde edilen verilerle betimsel analizler yapılmıştır. BTS Online Programı yeniden tasarlanırken tasarım ve geliştirme görevlerini belirlemek için süreç değerlendirmesi sonuçları kullanılmıştır. 3.Aşama'da, Beta Test 2 adımında 22 katılımcı öğretmenden, Model Kullanımı adımında 43 öğretmenden ve performans değerlendirme adımında ise dört öğretmenden bilgi toplanarak BTS Online Programının değerlendirilmesi ve doğrulanması gerçekleştirilmiştir. Beta Test 2 adımı için BTS Online Program Değerlendirme anketinin revize edilmiş versiyonu uygulanmış ve betimsel analizden yararlanılmıştır. Model Kullanımı adımı için BTS eğitim modüllerinde yer alan asenkron tartışmalardaki içerik verileri alınmış ve bu veriler söylem analizi kodlama aracı kullanılarak analiz edilmiştir. Performans değerlendirme adımında öğretmenler, Öğretmen Performans Standardı ve Değerlendirme Rubriği kullanılarak gözlemlenmiş; BTS Online Programının öğretmenlerin performansına nasıl yansıdığı ile ilgili yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu aşamanın sonuçları, BTS Online programının hedeflerine hem program boyunca öğrenme sürecinde hem de program sonrasındaki performans bağlamında başarılı bir şekilde ulaşıldığını ortaya koymuştur. Bu araştırmanın sonuçları, hem orijinal versiyonun yerini alacak bir ürün olarak BTS Online Programının kendisine hem de eleştirel düşünmeyi teşvik eden çevrimiçi bir profesyonel mesleki gelişim programının özellikleriyle ilgili tasarım ve geliştirme görevlerine değinmiştir. BTS Online Programına katılan öğretmenlerin, katıldıkları asenkron tartışmalarda beklenen eleştirel düşünme performanslarını yansıtma eğiliminde oldukları ve sınıfta beklenen düzeyde eleştirel düşünme becerilerini sergilediklerine ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerden toplanan nitel veriler, BTS Online Programının öğretmenlerin eleştirel düşünme performanslarına olumlu etkilerini tanımlamıştır. Sonuç olarak, bu gelişim araştırması, BTS Online programının, sahip olduğu yedi özelliğin (etkili, duyarlı, işlevsel, akıcı, bağlantılı, kolaylaştıran ve yansıtıcı) birleşimiyle birlikte, eleştirel düşünmede öğretmenlerin profesyonel gelişimine katkıda bulunma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this developmental study is to redesign and validate a teacher professional development program for online delivery to foster critical thinking skills, named Basic Thinking Skills (BTS) Online Program. This research used a sequential mixed-method approach in a rapid prototyping instructional design (RPID) process by systematically collecting quantitative and qualitative data from different sources and was outlined in three phases: (1) analysis, (2) design and formative evaluation of prototypes and (3) evaluation and validation of the final product. In Phase 1, qualitative study was carried out by gathering information from seven experts to identify learners' and instructional needs and content analysis aligning with the Quality Matters (QM) standards for Continuing and Professional Education (CPE). The Phase 1 results provided information on the task level of what aspects of the BTS program needed to be redesigned for distance delivery purposes. In Phase 2, formative evaluation of design and development was conducted by gathering information from nine experts on BTS Online Program design documents and Alpha Prototype (the first version of the prototype that illustrates format, navigation, content, and graphics of BTS Online Program); and 13 participant teachers on Beta Test 1 (finished version of the BTS Online Program that is ready for the pilot test and has complete functionality). QM standards for CPE were used to do content analysis on design documents and descriptive analyses were carried out for QM for CPE Questionnaire (Alpha Prototype) and BTS Online Program Evaluation (Beta Test 1) Questionnaire data. Thus, formative evaluation results were used to determine design and development tasks while redesigning the BTS Online Program. In Phase 3, evaluation, and validation of the BTS Online Program was conducted by gathering information from 22 participant teachers in Beta Test 2 step; 43 teachers in Model Use step; and four teachers in performance setting evaluation step. For Beta Test 2 step, revised version of BTS Online Program Evaluation questionnaire was implemented and descriptive analysis was utilized. For the Model Use step, asynchronous discussion content data from BTS training modules were taken and analyzed by using Discourse Analysis Coding Instrument. For performance setting evaluation step, teachers were observed by using Teacher Performance Standard and Assessment Rubric; and semi-structured interviews with teachers were conducted to collect their reflections on the BTS Online Program. The results of this phase revealed that the BTS Online program with its goals worked successfully both in the learning process throughout the program and performance context. Results of this research addressed both the BTS online program itself as a product to replace the original version and the design and development tasks related to the characteristics of an online professional program fostering critical thinking. The participant teachers of the BTS Online Program tended to reflect the expected critical thinking performances in asynchronous discussions and satisfactorily performed critical thinking skills in the classroom. In addition, qualitative data gathered from teachers delineated positive effects of the BTS Online Program to their critical thinking performances. In conclusion, this developmental study has shown that BTS online program has the potential to contribute to professional growth of teachers in critical thinking which might be related to the program's combination of the seven characteristics: impactful, responsive, functional, flowing, connecting, facilitating and reflective.