Embriyo kriyoprezervasyonu öncesi morfolojik kriterlerinin, donma günlerinin, çözme sonrası morfolojik kriterleriyle kıyaslanması ve bu oranların gebelik sonuçlarına etkisi
Morphological criteria before embryo cryopreservation, freezing days, post-thawing morphological criteria and effects of these ratios on pregnancy outcomes
  1. Tez No: 655734
  2. Yazar: FULYA NASUHOĞLU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma klivaj dönemi (3.gün) ve blastosist dönemi (5.gün) embriyo dondurma işlemi yapılan hastalarda donma çözme günündeki embriyo kalitesinin gebelik ve canlı doğum üzerine etkileri araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma 01.01.2017 ile 01.12.2019 tarihleri arasında Centrum Clinic Özel Ankara Kadın Sağlığı Merkezi'ne başvurarak YÜT uygulanan 40 yaş altı kadın homojen hasta grubu olan 104 infertil çifte ait veriler retrospektif olarak çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırma genelinde dikkate alınan parametreler; kadın hastaların yaş aralığı, endometrium kalınlığı, toplam oosit sayısı, fertilize oosit sayısı, fertilizasyon yüzdesi, dondurulmuş embriyo sayısı ve kalitesi, çözülmüş embriyo sayısı ve kalitesi, dondurulmuş embriyo transfer sayısı, DET sırasında embriyo kalitesi, klinik gebelik oranı, canlı doğum oranı, abortus oranlarına dair araştırılmış parametrelerdir. Bu çalışmada 104 infertil çiftin embriyoları başka bir siklusta çözülerek transferi (DET) planlanmış olan klivaj dönemi embriyolarından oluşan 3. gün grubu ve blastosist dönemi embriyolarından oluşan 5. gün. grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Kriyoprezarvasyon işlemi olarak vitrifikasyon yöntemi tercih edilmiştir. Yapılan çalışmada grupların donma günlerindeki ve çözülme günlerindeki morfolojik özellikleri değerlendirilerek grade 1,2,3 olarak derecelendirilmiş olup, kaliteleri karşılaştırılmıştır. Embriyoların transfer anında embriyo kaliteleri tekrar değerlendirilmiş olup iyi kalite embriyolarda (G1-G2) yüksek gebelik oranları elde edildiği gözlenmiştir. Sonuç olarak, vitrifikasyon yöntemi ile kriyoprezarvasyonu yapılan embriyoların morfolojik özelliklerinin değerlendirilerek transfer anında iyi kalite embriyo transferinin yapılmasıyla klinik gebelik sonuçları ve canlı doğumlar üzerinde etkisinin bulunduğu gözlenmiştir. Klinik olarak daha iyi fikir sahibi olabilmek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This retrospective study was conducted to investigate the effects of embryo quality on pregnancy and live birth in patients who underwent embryo freezing at cleavage period (3rd day) and blastocyst period (5th day). The data includes 104 infertile couples, who were a homogeneous patient group of women under age of 40, applied to the Centrum Clinic of Ankara Women's Health Center for assisted reproductive techniques. between January, 1 2017 and January, 1 2019. Parameters considered throughout the research; Age range of female patients, endometrial thickness, total oocyte count, fertilized oocyte count, fertilization percentage, frozen embryo number and quality, thawed embryo number and quality, frozen embryo transfer number, embryo quality during DET (frozen embryo transfer), clinical pregnancy rate, live birth rate, and abortion investigated. In this study, the embryos of 104 infertile couples were thawed in another cycle and transferred (DET) was planned for the 3rd day group consisting of cleavage period embryos and the 5th day group consisting of blastocyst embryos was included. Vitrification method has been preferred for the cryopreservation procedure. In the study, the morphological characteristics of the groups on freezing days and thawing days were evaluated and graded as grade 1,2,3 and their qualities were compared.The embryo quality at the time of transfer was re-evaluated and it was observed that high pregnancy rates were obtained in good quality embryos (G1-G2). As a result, it was observed that the morphological characteristics of embryos cryopreservation by vitrification method were evaluated and transfer of good quality embryos had an effect on clinical pregnancy outcomes and live births. More comprehensive studies are needed to have a better clinical opinion.