Liminal rituals and transformation in multidimensional environments
Çok boyutlu ortamlarda liminal ritüeller ve transformasyon
  1. Tez No: 655742
  2. Yazar: ZAFER ALİ AKŞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Anthropology, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez, liminal kavramı ile sanatın üretimi ve deneyimlenişi arasındaki ilişkinin yakın geçmişinin yanı sıra sanatın liminal dönüşümün mevcut yaratma ve kullanım biçimlerini incelemeyi ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Batı sanatının çeşitli akımlarının, sanatçıların ve grupların çok çeşitli dönüşümsel amaç ve eylemlerinin gözden geçirilmesiyle, sanatın değişim ve dönüşüme sebebiyet verip veremeyeceğini ve bireysel ve toplumsal dönüşümün sanat yoluyla nasıl gerçekleştirilebileceği sorularına cevap aramaya çalışır. Bu amaçla, genel olarak ritüele antropolojik bir girişin ardından, liminal ve liminoid ritüelleri kavramları antropolog Victor Turner'ın kuramsallaştırdığı şeklinde sunulmuştur. Turner'ın sanatsal deneyimin liminoid olarak kategorize edişi sorgulanarak Turner'ın kuramına karşıt bir öneride bulunululmuştur. Bu karşıt öneri, çeşitli dönüşümsel sanatsal eylemlerin incelenmesi, farklı sanat akımlarının ve sanatçıların kendi dönemlerinin sosyal, kültürel ve ideolojik durumu ve sorunları karşısında başvurdukları farklı ve güçlü liminal dönüşüm uygulamaları örneklendirilerek güçlendirilmiştir. 20. ve 21. yüzyıl modern ve postmodern liminal sanat örneklerinin analizinin ardından, Turner'ın önerisinin aksine, sanatın çok büyük bir liminal dönüşüm ortaya çıkarma kapasitesi olduğu sonucuna varılmıştır. Daha önemli olarak, günümüzde sanat sadece liminal dönüşüm üretmeye yetkin bir alan olarak kalmayıp, sanatın bir deneyim alanı olarak liminal kavramının muğlak, belirsiz, arada ve kuraldışı varoluş strüktürünü benimsemesi, sanatı günümüz gösteri toplumu ve neo-liberal sisteminin tekelleşmiş iktidar yapısı karşısında dönüşüm ve değişim üretilebilecek olan yegane alan haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate and analyze the recent history of the relation between liminality and artistic production and reception, as well as current modes of creation and utilization of liminal transformation in art making. Through a review of a wide range of differing transformational aims and actions of various western artistic movements, artists and groups, it seeks to answer the questions of whether and how art can initiate and implement change and transformation. To this end, following an anthropologic introduction to ritual in general, the concepts of liminal and liminoid rituals have been presented as anthropologist Victor Turner has theorized. Turner's assertion of artistic experience being liminoid has been challenged and a contrasting suggestion has been put forward. This contradiction has been strengthened through examination and exemplification of various artistic endeavors and inquiries with differing and powerful liminal aims in the face of different issues of their social, cultural and ideological milieus. Following the analysis of chosen liminal examples of modern and postmodern art movements of the 20th and 21st centuries, it has been concluded that contrary to Turner's suggestions, artmaking has a tremendous capacity of liminal transformation. More importantly today, not only is it able to achieve liminal transformation, but the domain of art is also seen to assume the ambiguous attributes of the liminal space itself and may be the only remaining space for initiating change and transformation against the monopolized power structure of the spectacle dominated neo-liberal system.