Christiaan Snouck Hurgronje'nin hayatı, alan çalışmaları ve düşünceleri
Christiaan Snouck Hurgronje's life, field works and thoughts
- Tez No: 655748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, Hollandalı oryantalist Snouck Hurgronje'nin (1857-1936) hayatı, oryantalist düşünce yapısı ve akademik-politik alanlarda gerçekleştirdiği çalışmalarda izlediği yol ele alınmaktadır. Özellikle eğitim hayatı, Mekke'ye yaptığı seyahati ve günümüzde Endonezya olarak bilinen Hollanda sömürge yönetimi altındaki Takımadalar'da verdiği danışmanlık süreci ön plânda tutulmaktadır. Aynı zamanda, Takımadalar'daki faaliyetleri ile bağlantılı olarak Hollanda'nın istila girişiminde bulunduğu Açe Darüsselam Sultanlığı ile Osmanlı Devleti arasındaki ilişkiler ve Pan-İslamcı politika da bu çalışma kapsamında değerlendirilmektedir. Ele alınan bu konular doğrultusunda, modern İslam çalışmalarının kurucularından biri olarak anılan bu ismin Leiden Üniversitesi'ndeki eğitim yapısı incelenerek ortaya koyduğu akademik ve siyasî faaliyetlerinin anlaşılması hedeflenmektedir. Bu çerçevede, Snouck Hurgronje'nin İslam'a ve Müslümanlara yaklaşımı değerlendirildiğinde akademik çalışmalarda benimsediği rasyonel metot ile Avrupa akademisinde önemli bir yer edindiği anlaşılmaktadır. Ayrıca, Osmanlı Devleti'nin kendisinden oldukça uzak bir bölge olan Takımadalar'daki Müslümanlarla ilişkisi ve bu ilişkilerde temel rol oynayan Pan-İslamcı politikanın Hollanda sömürge yönetimi üzerindeki etkilerinin önemi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life of the Dutch orientalist Christiaan Snouck Hurgronje (1857-1936), his orientalist mindset and the path he followed in his academic-political fields are discussed. Especially his educational background, his travel to Mecca and the consultancy process under the Dutch colonial administration in the Archipelago, known as Indonesia today, have been brought to the fore. At the same time, the relations between Aceh Dar es-Salaam Sultanate, which the Netherlands attempted to invade in connection with its activities in the Archipelago, and the Ottoman Empire and Pan-Islamist policy are also discussed within the scope of thesis. In line with these issues, it is aimed to understand the academic and political activities of this name, which is known as one of the founders of modern Islamic studies, by examining the educational structure at Leiden University. In this framework, it has been understood that it has gained an important place in the European academy with its approach to Islam and Muslims and the rational method it has adopted in academic studies. In addition, the relationship of the Ottoman Empire with Muslims in the Archipelago, a region far from Ottoman territories, and the nature of the effects of the Pan-Islamist policy on the Dutch colonial government, which plays a major role in these relations, have been understood.