Evaluation of an English preparatory program using CIPP Model and exploring A1 level students' motivational beliefs
İngilizce hazırlık okulu programının CIPP Modeli kullanılarak değerlendirilmesi ve A1 seviyesi öğrencilerinin motivasyonel inançlarının anlaşılması
  1. Tez No: 655749
  2. Yazar: GÖRKEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir devlet üniversitesindeki İngilizce Hazırlık Okulu Dil Programını öğrencilerin ve eğitmenlerin bakış açısından değerlendirmek ve öğrencilerin mevcut programda İngilizce öğrenmek için motivasyon inançlarını incelemektir. Daha spesifik olarak, Stufflebeam'in (1971) CIPP (bağlam, girdi, süreç, ürün) değerlendirme modeli İngilizce dil programını değerlendirmek için kullanılırken, Pintrich, Garcia, Mckeachie ve Smith (1991) tarafından geliştirilen MSLQ (öğrenme için motivasyon stratejileri anketi) programa katılan öğrencilerin öğrenimine yönelik motive edici inançları araştırmak için uygulanmıştır. Bu çalışmada hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler, A1 (başlangıç düzeyi) İngilizce hazırlık programına kayıtlı 54 Türk öğrenciye ve İngilizce hazırlık programında görev yapan 33 öğretim görevlisine uygulanan anketlerle elde edilmiştir. Nitel veriler aynı programdan 10 öğrenci ve 5 öğretim elemanı ile yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, programın kısmen hedeflerine ulaştığını ortaya koymuştur. Hem öğrenciler hem de eğitmenler öğretim materyallerinin yanı sıra materyallerin, değerlendirme boyutlarından ve değerlendirme yöntemlerinden memnun kaldılar. Öte yandan, A1 programında konuşma ve dinleme becerilerinin ve etkinliklerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Buna ek olarak, öğrencilerin motivasyon inançları arasında, kontrol öğrenme inançları, görev değeri ve içsel hedef yönelimi, İngilizce öğrenme sürecinde öğrenciler için çok önemli olarak algılanmıştır. Çalışma, İngilizce hazırlık programları için öneriler ve pedagojik etkiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate English Preparatory School Language Program in a state university from students' and instructors' point of view and also investigate the students' motivational beliefs for learning in the existing program. More specifically, Stufflebeam's (1971) CIPP (context, input, process, product) evaluation model was used to evaluate the English language program whereas MSLQ (motivated strategies for learning questionnaire) developed by Pintrich, Garcia, Mckeachie and Smith (1991) was administered to investigate the motivational beliefs for learning of the participating students. Both quantitative and qualitative data were collected in this study. The quantitative data were obtained through questionnaires administered to 54 Turkish EFL students and 33 EFL instructors enrolled in the A1 (elementary level) English preparatory program. The qualitative data were gathered via semi-structured interviews with 10 students and 5 instructors from the same program. The findings of the study revealed that the program partially succeeded its objectives. Both students and instructors were content with materials, assessment dimensions of the program as well as the teaching methods. On the other hand, there was a need for the improvement of the speaking and listening skills and tasks in the A1 program. In addition to this, among the motivational beliefs of the students, control beliefs, task value and intrinsic goal orientation were perceived to be crucial for the students during the process of English learning. The study provides suggestions and pedagogical implications for the English preparatory programs.