Dış politika aracı olarak askeri eğitim ve iş birliği: Türkiye-Katar örneği
Military training and coorperation as a foreign policy tool: Turkey-Qatar sample
- Tez No: 655755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin Körfez ülkelerine yönelik olarak yıllardır sürdüğü dış politikanın aksine askeri eğitim yardımları aracılığı ile Katar ile nasıl bir ilişki tesis ettiğini ve iki ülke arasında gerçekleşen askeri eğitim ve iş birliği modelini açıklamaktır. Bununla birlikte çalışmada neoklasik realist teori çerçevesinde bu ilişkinin mahiyeti, karar alıcı elitlerin ve uluslararası sistemin koşulları ile ifade edilecektir. Çalışma içerisinde Türkiye'nin Katar'a yönelik uyguladığı sert güç politikası aracı olan askeri üslenme ve eğitim yardımları politikasının uluslararası etkilerinin nasıl meydana geldiği ve Türkiye – Katar ülkelerindeki siyasi karar alıcıların vizyonlarının, kişisel ilişkilerinin iki ülke arasındaki iş birliğine tesiri izah edilecektir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması ile içerik ve söylem analizi kullanılmıştır. Zaman olarak, 2002 dönemi sonrasında AK Parti iktidarının Körfez ülkeleri dış politikasını kapsayacak şekilde sınırlandırılmıştır. Çalışmada Türkiye'nin Katar ile ilişkilerinin Körfez ülkeleri ile sahip olduğu dış politika kültürünün aksine geliştiği ifade edilecektir. Bu ilişkinin Türkiye'nin bölgede etkin olmak istemesi ve uluslararası sistemin iki ülkeyi aynı pozisyona doğru itmesi sonucunda gerçekleştiği açıklanacaktır. Ayrıca Türkiye'nin iki ülke arasındaki iyi ilişkileri kullanmak suretiyle sert güç politikaları kapsamında askeri üslenme, askeri eğitim yardımlarını kullandığı ve bunu bir dış politika aracı olarak araçsallaştırdığı değerlendirilecektir. Askeri eğitim yardımları ve iş birliğinin Türkiye'yi Körfez bölgesinde önemli bir dış politik belirleyici konumuna getirdiği belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study examining that how Turkey established relations with Qatar through military assistance and military cooperation and model between the two countries contrary to ongoing Turkey's foreign policy in many years towards Gulf countries. Also in this study is researched Turkey-Qatar's relation with the theory of neoclassic realism. Also research is contained which circumstances cause the Gulf region with Turkey's military assistance to Qatar. After this study, it will be found that the effect of both countries' policy elite relations on Turkey-Qatar relations. This study is used secondary sources as qualitative research. It is selected that Ak Party leadership in Turkey after 2002 for a time period. The study is contained that Turkey and Qatar's relation is shaped contrary to ongoing Turkey's foreign policy culture towards Gulf countries. Also, this relation has occurred after Turkey's active policy on the region and international systemic pressure on these countries to the same position. Through hard politics as military tools, Turkey gets advantage on gulf region. These advantages teach Turkey a new way political tool which is that military cooperation is a taking strategic position.Military cooperation and assistance give Turkey decisive status on regional politics. Turkey is learned to use military tools as taking advantage of hard politics.