Yaz spor okuluna katılan adolesan dönemi çocuklarda bazı fiziksel parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of some physical parameters in adolescent children attending summer sports school
- Tez No: 655765
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı yaz okuluna devam eden çocuklar ile egzersiz yapmayan çocukların fiziksel parametre değişimlerinin incelenmesidir. Bu amaçla Tokat il merkezinde yaz spor okulunda futbol, basketbol, voleybol, hentbol ve tekvando branşlarında eğitim gören deney grubu 71 adolesan ile herhangi bir spor programına katılmayan kontrol grubu 44 adolesan araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan deneklere 8 hafta boyunca kendi branşlarındaki antrenman programları uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir antrenman programı uygulanmadı. Çalışma öncesi ve 8 hafta sonra grupların fiziksel parametreleri (fiziksel uygunluk parametrelerinden boy, kilo, flamingo denge testi, disklere dokunma testi, otur eriş testi, durarak uzun atlama, kavrama kuvveti, mekik ve 30 m sürat koşu testi) ölçülerek kaydedildi. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 21.0 istatistik programı kullanılmıştır. İlk aşamada her grup içinde antrenman öncesi ve antrenman sonrası fiziksel parametreler karşılaştırılmış, ardından ön test ve son test puanları gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Çalışmada ayrıca yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi ve test puanları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda 8 haftalık futbol, basketbol, voleybol, hentbol, tekvando gibi fiziksel antrenmanların, adolesan dönem çocukların kavrama kuvveti, esneklik, uzun atlama, mekik sayısı, denge, el göz koordinasyonuna olumlu katkı yaptığı bulguları elde edilmiştir. Gruplar arasında esneklik, kavrama kuvveti ve sürat becerilerinin anlamlı farklılık göstermediği ve literatürdeki diğer bulgular ile paralellik gösterdiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmada ayrıca kız çocukların esnekliğinin, erkek çocuklara göre anlamlı düzeyde daha iyi olduğu; erkek çocukların uzun atlama, kavrama kuvveti, mekik sayısı ve 30 m hızının kız çocuklara göre anlamlı düzeyde daha iyi olduğu; çocukların yaşı arttıkça el-göz koordinasyonu, koşu hızı, uzun atlama mesafesi, kavrama kuvveti ve mekik sayılarına ilişkin beceri düzeylerinin de arttığı; denge ve el-göz koordinasyonunun cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği; denge becerisinin yaş ile ilişkili olmadığı, esnekliğin (otur-eriş testi) yaş, boy, ağırlık ve vücut kitle indeksi ilişkili olmadığı bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the changes in physical parameters of children attending summer school and non-exercising children. For this purpose, were included in the study 71 adolescents who were educated in football, basketball, volleyball, handball and taekwondo branches in summer sports school in Tokat city center and 44 adolescents who did not participate in any sports program. Training programs were applied to the participants in their branches for 8 weeks. Training was not aplied to control group. Physical parameters of the groups (height, weight, flamingo balance test, disc touch test, sit-and-go test, standing long jump, grip strength, shuttle and 30 m speed running test) were recorded before and after 8 weeks. SPSS 21.0 statistical program was used in the analysis of the obtained data. In the first stage, physical parameters were compared before and after training in each group; then the pre-test and post-test scores were compared between the groups. Also in study was examined the relationship between age, height, body weight, body mass index and test scores. As a result of this study the findings were obtained significantly increased 8 weeks of physical training such as football, basketball, volleyball, handball, taekwondo coordination of grip strength, flexibility, long jump, number of shuttles, balance, hand eye of adolescent children. It was concluded that“flexibility, grip strength and speed”skills did not show significant differences between the groups and they were in parallel with the other findings in the literature. In addition, it was found that the flexibility of girls was significantly better than that of boys; Long jump, grip strength, number of shuttles and speed of 30 m were significantly better in boys than in girls; as the age of the children increased, the level of hand-eye coordination, running speed, long jump distance, grip force and number of shuttles increased; balance and hand-eye coordination did not differ significantly according to gender; balance ability is not related to age; flexibility (sit-and-go test) age, height, weight and body mass index is not related.