Yaz spor okuluna devam eden farklı branşlardaki çocukların antropometrik ve motorik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of anthropometric and motoric characteristics of children in different branches attending the summer sports school
- Tez No: 661872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Çorum İli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olarak yürütülen yaz spor okuluna katılan 10-12 yaş grubu, basketbol (n=20), masa tenisi (n=20), badminton (n=20) ve kontrol grubu (n=20) olmak üzere toplamda 80 erkek çocuğun antropometrik ve motorik özellikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmalar öncesi ön test ve 12 hafta sonra son test olmak üzere antropometrik ve biyomotor beceri testleri yapılmıştır. Verilerin normal dağılımı Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren veriler için bağımlı gruplarda t-testi ve normal dağılım göstermeyen veriler için Wilcoxon testi kullanılmıştır. Bağımsız ikiden fazla grup arasındaki karşılaştırmalarda normal dağılan veriler için Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), normal dağılmayan veriler için Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. ANOVA ve Kruskal Wallis test sonrası farklılığın kaynaklandığı grupları belirlemek için Tukey veya Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U post hoc çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the 10-12 age group, basketball (n = 20), table tennis (n = 20), badminton (n = 20) and the control group (n = 20) who participated in the summer sports school conducted under the Provincial Directorate of Youth and Sports in Çorum Province.), the anthropometric and motor characteristics of a total of 80 boys were compared. Anthropometric and bio motor skill tests were performed before the studies as a pre-test and a final test after 12 weeks. The normal distribution of the data was evaluated using the Shapiro-Wilk test. T-test was used for dependent groups for normally distributed data and Wilcoxon test for data that did not show normal distribution. For comparisons between more than two independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA) was used for normally distributed data, and Kruskal-Wallis test was used for non-normally distributed data. Tukey or Bonferroni corrected Mann Whitney U post hoc multiple comparison tests were used to determine the groups that caused the difference after ANOVA and Kruskal Wallis test.