Yaz spor kampına katılan çocuklarda yüzme sporunun çok yönlü etkilerinin incelenmesi
Investigation of the multifaceted effects of swimming in children attending summer sports camp
  1. Tez No: 837940
  2. Yazar: SEDA AKYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Yürütülen bu çalışmada çocukların yaz spor okullarında yüzme sporuna katılmalarının gelişim özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Yürütülen bu araştırmada nicel çalışma deseninden yararlanılmıştır. Araştırma yaş aralığı 9-12 arasında olan çocuklar üzerinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılan çocuklar deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubundaki çocuklar yaz spor okuluna katılan 34 kadın ve 39 erkek çocuktan oluşmuştur. Kontrol grubu ise 40 kadın ve 36 erkek çocuktan meydana gelmiştir. Veri toplama sürecinde“Sürekli kaygı ölçeği'', ”Sosyal testleri“, ”Sosyal Beceri Ölçeği'' ve '' Bourdon Dikkat Testi'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programında Wilcoxon testi ile Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın sonunda deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların ön test puanları ile kıyaslandığı zaman son test dikkat puanlarında anlamlı artış meydana geldiği bulunmuştur (p0.05). Bunun yanında çalışmanın sonunda deney grubunda yer alan çocukların sosyal beceri düzeylerinde anlamlı gelişme meydana geldiği (p0.05). Sonuç: Sonuç olarak, 9-12 yaş grubunda yer alan çocuklara yaz spor okulu kapsamında uygulanan yüzme egzersiz programının dikkat ve sosyal beceri düzeyini geliştirdiği, bunun yanında sürekli kaygı düzeyinin azalmasına katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to analyze the effects of children's participation in swimming in summer sports schools on their developmental characteristics. Methods: Quantitative study design was used in this research. The research was conducted on children between the ages of 9-12. The children who participate in the study were divided into two groups as experimental and control groups. The children in the experimental group consisted of 34 girls and 39 boys who attended the summer sports school. The control group consisted of 40 women and 36 boys. In the data collection process, 'Trait Anxiety Scale', 'Social Tests', 'Social Skills Scale' and 'Bourdon Attention Test' were used. Wilcoxon test and Mann Whitney U test were used in the SPSS 22.0 program to analyze the data obtained. Results: At the end of the study, it was found that there was a significant increase in the post-test attention scores of the children in the experimental and control groups when compared to their pre-test scores (p 0.05). In addition, at the end of the study, it was determined that there was a significant improvement in the social skill levels of the children in the experimental group (p0.05). Conclusion: As a result, it can be said that the swimming exercise program applied to children in the 9-12 age group within the scope of the summer sports school improves the level of attention and social skills, and also contributes to the reduction of the level of constant anxiety.